Arsene Wenger merr detyrën e rëndësishme në FIFA

13/11/2019 - 18:09

Arsene Wenger është emëruar shef i Zhvillimit Global të Futbollit, organ pranë FIFA-s. Vendimi u bë i ditur pak minuta më parë nga institucioni më i lartë i futbollit.

Në detyrën e re, Wenger do të mbikëqyrë panelin e hartimit të rregullave, i njohur si IFAB, programet stërvitore dhe analizën teknike të lojërave në turnetë e FIFA-s.

Ky pozicion mbahej më parë nga Marco van Basten.

Personaliteti francez i futbollit ishte përmendur ditët e fundit si trajneri i ardhshëm i Bayern Munich, por e gjitha mesa duket ka qenë spekulim pasi 70 vjeçari është zyrtarizuar si drejtor në FIFA.

Ai drejtoi për 22 sezone klubin anglez të Arsenalit duke fituar tre Premier League, shtatë F.A. Cup, si dhe arriti të ishte finalist në Champions League dhe Europa League.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Humbja ndaj Kukësit me rezultatin 4-0 ka rezultuar fatale për trajnerin e Teutës, Bledi Shkëmbi.

Trajneri i Teutës Bledi Shkëmbi nuk pranoi të justifikonte humbjen e thellë të skuadrës së tij 4-0 ndaj Kukësit në javën e 15-ë të kampio

Kukësi nuk e shpërdoron mundësinë për të marrë kreun e renditjes, me shansin që iu dha nga Tirana, që triumfoi 1-2 në derbin e kryeqyteti

 Julian Nagelsman është një nga emrat më interesantë që ofron aktualisht trajningu botëror.

Në sezonin e tij të 4 në krye të Manchester Cityt, ecuria e Pep Guardiolës ka qenë disi e komplikuar.

Pas derbit të kryeqytetit mes Partizanit dhe Tiranës ku bardheblutë dolën triumfues, paardhur edhe reagimi i Zv/kryeministrit të Shqipëri

Një video e publikuar në llogarinë e futbollistit të Mançester Junajtid Xhesi Lingard ka irrituar pa masë trajnerin e tij Ole Gunar-Solsk

Debati mbi futbollistin më të mirë në histori, është gjithnjë një temë e cila gjeneron shumë debat.

PSG hipotekoi kualifikimin për në Champions por më shumë se sa një bileta për në fazën me eliminim direkt, ajo që më bëri më shumë përsht