Edhe pse humbi, Joshua fitoi shumëfish më shumë para sesa fituesi Ruiz

03/06/2019 - 22:01

Në njërën prej tronditjeve më të mëdha në kategorinë e rëndë të boksit, Ruiz Jr e mposhti Anthony Joshuan për tre titujt e botës në kategorinë e rëndë, JBF, WBO dhe WBA, të dielën në mëngjes në Shtetet e Bashkuara.Ruiz, i cili ka 33 fitore, prej të cilave 22 me nokaut, dhe një humbje në karrierën e tij, erdhi në këtë pozitë që ia ndryshoi jetën vetëm për shkak se kundërshtari i vërtetë i Joshuas, Jarrel Miller, u pezullua pasi doli pozitiv në testet e dopingut.Ruiz u bë boksieri i parë me prejardhje meksikane që e fiton titullin e botës në kategorinë e rëndë.

“Për këtë kam ëndërruar unë. Për këtë kam punuar shumë fort. Nuk mund të besoj se sapo i bëra ëndrrat e mia realitet”, tha Ruiz pas meçit. Ndërkohë, kjo ishte humbja e parë në karrierë për boksierin britanik, e cila për pasojë ia humb edhe tre titujt e botës.Pas meçit, Joshua e uroi boksierin amerikan me prejardhje meksikane.“U mposhta nga një luftëtar i mirë. Do të jetë interesant ta shohim se sa larg do të shkojë ai”, tha Joshua.“Ai është kampion tani, por unë do të rikthehem”, theksoi ai. 

Por sa para fituan dy boksierët nga kjo luftë tronditëse?Edhe pse ende nuk është zyrtare se sa kanë fituar dy boksierët, mediat botërore i kanë bërë të ditura shumat që ata i kanë fituar.Joshua e ka fituar shumën më të madhe në karrierë nga ky meç edhe pse e ka humbur. Sipas CNBC, britaniku i ka fituar 25 milionë dollarë.Fituesi tronditës, Ruiz thuhet t’i ketë fituar jo më shumë se 7 milionë dollarë, sipas Guardian.Kjo shumë i ishte ofruar boksierit kuban Luis Ortiz, por ai kishte refuzuar. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Juventusi po bën gjithcka për të ndërtuar një skuadër të frikshme sezonin e ardhshëm. Bardhezinjtë po tentojnë të rikthejnë në Torino pas

U fol edhe për një transferim të mundshëm te Kukësi, por karriera e Mërgim Mavrajt do të vazhdojë në Bundesligën e dytë gjermane. 

Real Madridi e ka merituar përcaktimin e “mbretit” në blerje yjesh.

Interi ka prezantuar ditën e sotme fanellën e dytë, teksa ka surprizuar me ngjyrën.

Benitez dhe Newcastle nuk arritën marrëveshje për rinovimin e kontratës, duke bërë që rrugët e tyre të ndahen.

Cristiano Ronaldo ka patur një të ftuar special në bordin e jahtit të tij, aty ku po kalon pushimet verore me familjen e tij.

Kameruni do të përballet ditën e nesërme me Guinea-Bisaun në takimin e vlefshëm për Grupin F të  Kupës së Afrikës.

Luis Suarez është bërë gaz i botës, me një reagim të tij gjatë ndeshjes mes Uruguait dhe Kilit e vlefshme për Kupën e Amerikës.

Mesfushori i Teutës dhe njëkohësisht kapiteni i Kombëtares U-21, Sherif Kallaku, konfirmoi edhe një herë se do të respektojë kontratën me

Teuta ka zhvilluar edhe miqësoren e dytë në tokën bullgare, ku po zhvillon fazën përgatitore në kudër të eliminatoreve europiane, ndërsa