Në Lituani, NATO ka nisur stërvitjen më të madhe ushtarake që nga Lufta e Ftohtë. Tanket Leopard 2 qëllojnë me një goditje shurdhuese, ndërsa mjetet luftarake Puma i shtohen korit të frikshëm, të shoqëruar nga zhurma e helikopterëve.

Fuqia e zjarrit e ekspozuar është kulmi i stërvitjes më të madhe ushtarake të aleancës që nga Lufta e Ftohtë, e udhëhequr nga gjermanët dhe që zhvillohet disa milje nga kufiri lituanez me Bjellorusinë.

Qëllimi është të tregojë se si NATO mund të mbrojë krahun lindor të Evropës nga pushtimi, të ofrojë siguri për aleatët dhe një paralajmërim për Presidentin Putin.

“Stërvitja e sotme dërgon një mesazh të qartë – një mesazh parandalimi për Rusinë,” tha gjenerali Carsten Breuer, shefi i mbrojtjes së Gjermanisë.

Rreth 90,000 trupa nga 32 shtete anëtare kanë marrë pjesë në stërvitje si pjesë e stërvitjes Steadfast Defender gjatë gjashtë muajve të fundit në tokë, det dhe në ajër.

Dhe ndërsa Ukraina lufton në fushën e vërtetë të betejës, lojërat e luftës në krahun lindor kanë shtuar rëndësinë. Kjo është vija e parë e NATO-s nëse lufta në Ukrainë do të mbaronte.

Shtetet baltike, përfshirë Lituaninë, thonë se Rusia është kërcënimi i tyre më i madh për sigurinë. Kjo është arsyeja pse Gjermania do të vendosë përgjithmonë 5000 trupa në zonë në vitet e ardhshme.

Është një pengesë e mirëpritur, sipas kolonelit Rimantas Jarmalavicius nga forcat e armatosura lituaneze, i cili ka luftuar më parë me rusët.

Herën e fundit, ai ishte një student që luftonte me Bashkimin Sovjetik për pavarësinë e vendit të tij.

“Më kujtohet mirë sistemi në të cilin kemi jetuar. Nuk dua që ato kohë të kthehen dhe nuk dua që fëmijët e mi të jetojnë në një vend të tillë si Bashkimi Sovjetik,” tha ai.

Pushtimi rus i Ukrainës tronditi edhe Gjermaninë në veprim.

Ky është viti i parë që nga vitet 1990 që gjigandi evropian ka përmbushur objektivin e aleancës së NATO-s për të shpenzuar 2% të prodhimit të tij të brendshëm bruto për mbrojtje.

Agresioni rus e ka bërë mbrojtjen një prioritet për qeverinë, e cila njoftoi një fond special prej 100 miliardë eurosh, menjëherë pas shpërthimit të luftës.

Por vitet e nënfinancimit nënkuptojnë se tani Gjermania është kundër kohës për të bërë një mungesë ushtarake me municion, armë dhe trupa të përshtatshme për luftë.