Trenat pa rrota, e ardhmja futuristike

17/09/2014 - 20:05

“Maglev” është teknologjia me të cilën synohet të transportohet një tren i rëndë dhe pa rrota përmes forcave manjetike, të cilat do ta ngrenë nga shinat dhe do ta transportojnë me shpejtësi të paparë deri më sot. Ato nuk janë thjeshtë trena që ecin mbi tokë, por janë më së shumti trena që fluturojnë, pavarësisht se vetëm pak milimetra mbi tokë.

Patenta e parë për një tren të tillë u regjistrua në vitin 1907 por vetëm më 1984 një tren i bazuar në këtë teknologji u vu në punë në aeroportin ndërkombëtar të Birmingamit. Linja qe vetëm 600 metra e gjatë dhe shpejtësia qe vetëm 40 kilometra në orë. Ajo funksionoi për 11 vjet para se të mbyllej për shkak të kostove të larta të mirëmbajtjes.

Që nga ajo kohë, prototipe trenash të tillë kanë dhënë demonstrime të shumta, por shfrytëzimi masiv i kësaj teknologjie nuk ka mbërritur ende. Sot ka vetëm dy trena të tillë në funksionim, një është në Kinë dhe një në Japoni. Treni “Maglev” që funksionon në Kinë, i transporton pasagjerët me 400 kilometra në orë mes Shangait dhe aeroportit Pudong.

Por shumë shpejt kjo situatë mund të ndryshojë. Rrugët po mbingarkohen gjithnjë e më shumë ndërsa transporti ajror mbetet i mbushur me shqetësime për ndotjen e ambientit. Qeveritë po shqyrtojnë mundësinë e përdorimit të teknologjisë “Maglev” si një shpëtim.

Të gjitha trenat “Maglev” veprojnë me një parim të thjeshtë. Nëse keni luajtur me magnete, duhet ta mbani mend se dy pole të kundërta tërheqin njëra-tjetrën ndërsa dy pole të njëjta shtyjnë njëra-tjetrën. Pikërisht kjo është forca që e ngre një tren disa milimetra mbi shina duke i lejuar të “fluturojë” me shpejtësi shumë më të madhe se sa trenat konvencionalë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

E veçanta me këtë markë telefoni të prodhuesit Transsion që ka pushtuar Afrikën, është se kompania vjen nga Kina, por nuk ka shitur asnjë

Ekspertët për sigurinë e automjeteve kanë listuar 10 makinat më të sigurta për vitin 2019, të cilat kanë kaluar me sukses provën e siguri

Kina ka publikuar pamjet e para trepërmasore bazuar në të dhënat nga sateliti i vrojtimit të Tokës "Gaofen-7", i lëshuar së fundmi.

Përmes një vendimi, qeveria shqiptare ka miratuar në parim memorandumin e bashkëpunimit me SHBA-në, sa i takon sigurisë së rrjetit 4G dhe

WhatsApp ka njoftuar se ky aplikacion nuk do të funksionojë më në smartphone-t e vjetër.

Themeluesit e Google, Larry Page dhe Sergey Brin, dhanë dorëheqje nga rolet e tyre në kompaninë simotër të gjigantit të teknologjisë.

Makina më e shpejtë në botë është prezantuar në Dubai Motor Show këtë javë.

Një studim i kryer nga kërkuesit në universitetin e Pensilvanisë, pretendon se është i pari që gjen një lidhje rastësore direkte mes heqj

Kur Huawei Mate 30 Pro debutoi në shtator, u vu re një detaj dizajni i cili është adoptuar në masë nga prodhuesit e telefonëve flagshipë

Sipas studiuesve të sigurisë, problemi i fundit i WhatsApp mund të lejojë që hakerat të vjedhin mesazhet, fotot, videot dhe informacionet