Deputetët e Partisë Demokratike të cilët janë përjashtuar nga Kuvendi janë ndaluar nga garda të hyjnë në seancën plenare.

Pasi kreu i PD-së Sali Berisha është lejuar të futet në sallë, bashkë me Tritan Shehun dhe kolegë të tjerë, Luçiano Boçi, Albana Vokshi, Luan Baçi, Oerd Bylykbashi, Tomorr Alizoti, nuk janë lejuar që të hyjnë në sallë.