Një tërmet me magnitudë 7.8 ka tronditur Turqinë dhe Sirinë orët e para të mëngjesit me numrin e viktimave që rritet me shpejtësi.

Me anë të një videoje të postuar në rrjetet sociale, ish-portieri i njohur, tashmë trajner, Volkan Demirel, shpërtheu në lot pas një thirrje emergjence që bëri.

Këtu janë të gjithë të mjerë, Hataj është shkatërruar. Të gjithë po vdesin. Gjërat janë shumë keq. Dua që t’i dërgoni të gjitha nëse mundeni, ju lutem. Për hir të Zotit na ndihmoni!”, u shpreh Demiral mes lotësh.