Tamara Ramos, Drejtore e Përgjithshme e Sindikatës “Futbolistas ON”, e akuzon drejtuesin e lartë të futbollit spanjoll për fyerjet që i kishte bërë kur punonin së bashku në Shoqatën e Futbollistëve Spanjollë. “Kam vuajtur poshtërim, ka qenë i egër.

Nuk më habit aspak sepse e njoh prej shumë vitesh dhe kam vuajtur prej sjelljeve të tij, që çuditërisht guxon dhe i bën në publik”, është shprehur Tamara Ramos në intervistë të dhënë dje për mediat spanjolle. Ajo ka zbuluar komentet e turpshme të Rubialesit në sy të yjeve të futbollit si Kasijas apo Pike. “Eja, ke ardhur të vrasësh gjunjët?! Çfarë ngjyre i ke veshur të brendshmet sot?”, ishin akuzat e Tamara Ramosit, e cila u shpreh se tani e kanë më të lehtë që të më besojnë, duke denoncuar maskilizmin në botën e futbollit.

Por nuk është vetëm presidenti Luis Rubiales ai që ka përfunduar në qendër të polemikeve, pasi tashmë në syrin e ciklonit ndodhet edhe trajneri Jorge Vilda.

Së fundmi, në rrjetet sociale po qarkullon një video e teknikut spanjoll të kombëtares së femrave, teksa shihet duke kapur nga gjoksi asistenten e tij, Montserrat Tome, gjatë festimeve. Një tjetër gjest që po ndez polemika të forta në Spanjë, që vijnë në momentin më kulmor për futbollin e femrave, i cili po regjistron një progres të jashtëzakonshëm, të kurorëzuar tashmë me triumfin historik, siç ishte suksesi në Kampionati Botëror 2023, event që u mbajt në Australi dhe Zelandë të Re.