Të paktën pesë persona kanë vdekur dhe 33 të tjerë u plagosën nga një tornado që goditi Guangzhou, një qytet me 19 milionë banorë në Kinën jugore. Sipas autoriteteve kineze 141 ndërtesa fabrike u dëmtuan, ndërsa sipas një vlerësimi paraprak tornado ishte në intensitetin e nivelit të tretë, dy nën nivelin më të lartë.

Një stacion meteorologjik në fshatin Liangtian, rrethi Baiyun, rreth 1.7 milje nga vendi ku goditi tornado, regjistroi një shpërthim maksimal ere prej 20.6 metrash në sekondë, raportoi Xinhua.

Tornado pason shira të dendur që prej shumë ditësh kanë goditur Kinën jugore, duke shkaktuar përmbytje vdekjeprurëse dhe duke kërcënuar jetën e dhjetëra miliona njerëzve, ndërsa ekipet e shpëtimit punojnë për të evakuuar banorët e bllokuar nga rritja e nivelit të ujërave.

Provinca Guangdong, një central elektrik ekonomik, shtëpia e 127 milionë njerëzve, është përballur me përmbytje që kanë detyruar më shumë se 110,000 njerëz të zhvendosen, shkruan CNN.

Që nga 16 prilli, shirat e rrëmbyeshëm kanë goditur deltën e lumit Pearl, qendër prodhuese e Kinës dhe një nga rajonet më të populluara të vendit, me katër stacione meteorologjike në Guangdong që kanë regjistruar reshje rekord për muajin prill.

Një artikull shkencor në vitin 2015 zbuloi se Kina ka mesatarisht më pak se 100 tornado në vit dhe se të paktën 1,772 njerëz kishin vdekur nga tornadot në vend në 50 vitet që nga viti 1961. Agjencia Meteorologjike e Kinës ka paralajmëruar shirat e dendur dhe stuhitë e forta ka të ngjarë të vazhdojnë deri në fund të muajit.