Autoritetet italiane kanë dënuar me 70 vite gjithësej burg anëtarët e një organizate që trafikonte lëndë narkotike nga Shqipëria drejt Italisë.

Operacioni i koduar “San Silvestro” u krye më 27 maj të këtij viti, ndërsa dy ditë më parë, 10 anëtarët e grupit u dënuan me gjykim të shkurtuar, pasi u shpallën fajtorë për trafikun e rreth 4 ton marijuanë.

Alvaro Aliaj, 29 vjeç, u dënua me 7 vite e 4 muaj burg, ndërsa Geraldo Imsailaj, 42 vjeç, u dënua me 5 vite plus gjobë 30 mijë euro.

Pjesa tjetër e të dënuarve janë shtetas italianë përfshirë edhe Antonio Summan, 29 vjeç, nga Brindisi, i cili u burgos për 5 vjet dhe 4 muaj. I riu italian u ndalua nga Policia në Sarandë rreth 3 vite më parë, duke u kapur me një gomone.

Ai deklaroi se kishte hyrë gabimisht në ujërat territoriale shqiptare. Prokuroria e Sarandës në një vendim të siguruar nga “Panorama” e ka lënë të lirë 29- vjeçarin, pasi në gomone nuk u gjet asgjë. Ndalimi është bërë më 20 maj të vitit 2018 rreth orës 14.05, në ujërat territoriale, ndërsa gomonia me dy motorë kishte në bord vetëm drejtuesin.

“Nga kontrolli i ushtruar mbi mjetin lundrues nuk është gjetur asnjë send i kundërligjshëm. Madje as dokumentacioni identifikues, regjistrues apo i pronësisë së mjetit lundrues”, thuhet në vendimin e Gjykatës.

Më tej, thuhet se nga këqyrja e telefonit, ka rezultuar se i riu ka komunikuar me dy rrjete telefonikë që operojnë në Shqipëri.

“Në deklarimet e tij, të marra me cilësinë e shtetasit ndaj të cilit zhvillohen hetime, shtetasi italian ka deklaruar se mjetin lundrues ia kishte marrë një miku të tij, edhe ky shtetas italian, të cilin e identifikon vetëm me emrin ‘Cosimo’, dhe se ishte nisur nga porti ‘Santa Maria de Leuca’, i gjendur në zonën e Leçes, Itali, me qëllim realizimin e vizitës së brigjeve detare greke, por për shkak të gabimit në orientim është gjendur në ujërat territoriale shqiptare”, thuhet në dosje.

Nuk dihet ende nëse personi i përmendur prej tij është Cosimo Conte, 52 vjeç, i cili u dënua me 1 vit e gjysmë burg pasi më 5 korrik 2015, u kap me një ngarkesë duke e transportuar nga deti prej 950 kg marijuanë.