Policia franceze ka arrestuar kryebashkiaken e qytetit të Avallon pasi rreth 70 kg kanabis u gjetën në shtëpinë e saj të dielën, kanë raportuar AFP dhe BFM TV, duke cituar autoritetet në Francë.

Jamilah Habsaoui ka qenë kryebashkiake e Avallon, një qytet me rreth 6,000 banorë afërsisht 250 km në juglindje të Parisit në rajonin Bourgogne-Franche-Comte, që nga viti 2021 dhe është gjithashtu një këshilltare rajonale

Shtëpia e saj u bastis në kuadër të një hetimi paraprak për trafik droge.

Politikania 46-vjeçare e bleu pronën tre vjet më parë, por nuk banon atje, raportoi L’Yonne Republicaine, një gazetë lokale. Bashkia e Avallonit ishte kontrolluar gjithashtu nga autoritetet.

Gjithsej shtatë persona u arrestuan në operacionin policor, duke përfshirë dy nga vëllezërit e Habsaoui, raportoi AFP. Gjatë kontrolleve të mëtejshme u gjetën edhe 983 gramë kokainë, 7,000 euro dhe rreth 20 shufra ari.