Një dietë e pasur me yndyrna dhe vitamina të shëndetshme mund të mbështesë shëndetin e lëkurës. Shumë fruta dhe perime, duke përfshirë rrushin e kuq dhe domatet, përmbajnë përbërës që mund të përfitojnë lëkurën tuaj.

 1. Peshk i yndyrshëm

Llojet yndyrore të peshkut si salmoni përmbajnë acide yndyrore omega-3 që mund të zvogëlojnë inflamacionin dhe të mbajnë lëkurën tuaj të hidratuar. Ata janë gjithashtu një burim i mirë i proteinave me cilësi të lartë, vitaminës E dhe zinkut.

 1. Avokado

Avokadot janë të pasura me yndyrna të dobishme dhe përmbajnë vitamina E dhe C, të cilat janë të rëndësishme për lëkurë të shëndetshme. Ato gjithashtu përmbajnë komponime që mund të mbrojnë lëkurën tuaj nga dëmtimi i diellit.

 1. Arra

Arrat janë një burim i mirë i yndyrave esenciale, zinkut, vitaminës E, selenit dhe proteinave të gjitha këto janë lëndë ushqyese që lëkura juaj ka nevojë për të qëndruar e shëndetshme.

 1. Farat e lulediellit

Farat e lulediellit janë një burim i shkëlqyer i lëndëve ushqyese, duke përfshirë vitaminën E, e cila është një antioksidant i rëndësishëm për lëkurën.

 1. Patate të ëmbla

Patatet e ëmbla janë një burim i shkëlqyer i beta karotenit, i cili vepron si një bllokues natyral nga dielli dhe mund të mbrojë lëkurën tuaj nga dëmtimi i diellit.

 1. Speca të kuqe ose të verdhë

Specat përmbajnë shumë beta karoten dhe vitaminë C, të dyja janë antioksidantë të rëndësishëm për lëkurën tuaj. Vitamina C është gjithashtu e nevojshme për të krijuar kolagjenin, proteinën strukturore që e mban lëkurën tuaj të fortë.

 1. Brokoli

Brokoli është një burim i mirë i vitaminave, mineraleve dhe karotenoideve që janë të rëndësishme për shëndetin e lëkurës. Ai gjithashtu përmban sulforafan, i cili mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit të lëkurës dhe të mbrojë lëkurën tuaj nga djegia nga dielli.

 1. Domate

Domatet janë një burim i mirë i vitaminës C dhe të gjitha karotenoideve kryesore, veçanërisht likopenit. Këto karotenoidë mbrojnë lëkurën tuaj nga dëmtimi i diellit dhe mund të ndihmojnë në parandalimin e rrudhave.

 1. Soja

Soja përmban izoflavone, të cilat janë treguar se përmirësojnë rrudhat, kolagjenin, elasticitetin e lëkurës dhe thatësinë e lëkurës, si dhe mbrojnë lëkurën tuaj nga dëmtimi UV.

 1. Çokollatë e zezë

Kakao përmban antioksidantë që mund të mbrojnë lëkurën tuaj nga djegia nga dielli. Këta antioksidantë mund të përmirësojnë gjithashtu rrudhat, trashësinë e lëkurës, hidratimin, rrjedhjen e gjakut dhe strukturën e lëkurës.

 1. Çaji jeshil

Katekinat që gjenden në çajin jeshil janë antioksidantë të fuqishëm që mund të mbrojnë lëkurën tuaj kundër dëmtimit të diellit dhe të zvogëlojnë skuqjen, si dhe të përmirësojnë hidratimin, trashësinë dhe elasticitetin e saj.

 1. Rrushi i kuq

Resveratroli, antioksidanti i famshëm që gjendet në rrushin e kuq, mund të ngadalësojë procesin e plakjes së lëkurës tuaj duke dëmtuar radikalet e lira të dëmshme që dëmtojnë lëkurën tuaj.