Trajneri i Kombëtares, Silvinjo, ka reaguar në lidhje me vdekjen e futbollistit Raphael Dëamena, i cili ndërroi jetë këtë të shtunë pasi një sulm në zemër në minutën ’24, të ndeshjes së Superligës Egnatia-Partizani.

Përmes një postimi në Istagram, Silvinjo i shpreh ngushëllimet miqve dhe të afërmve të futbollistit.

“Prehu në paqe. Ngushëllime familjes dhe miqve”, shkruan Silvinjo në një reagim në rrjete soiciale.

Kjo nuk ishte hera e parë që futbollisti me origjinë ganeze shfaqte probleme me zemrën.

Problemet e tij kardiake u evidentuan nga mjekët në Angli, kur ai kreu seancat mjekësore për t’u bërë pjesë e ekipit të Brighton në vitin 2017.

Por ai vahdoi karrierën si futbollist në Austri duke montuar një defibrilator në zemër.

Në një intervistë të dhënë për gazetën zvicerane “NZZ” (“Neue Zurher Zeitung”) pak kohë më parë, ai konfirmoi se defibrilatori që iu implantua, ishte vënë dy herë në punë.

Një herë kur ishte te Saragoza në Spanjë dhe një herë te Linz në futbollin austriak. Në të dyja rastet ai pësoi kolaps, gjë që çoi në kërkesën që të braktiste idetë e tij për të vazhduar në futbollin profesionist.