Vazhdon të ketë përplasje mes Mbapesë dhe PSG-së. Çështja e sulmuesit francez qendron ende e pazgjidhur. Mbapeja refuzon të firmosë rinovimin e kontratës, çka përkthehet në një largim të tij me kosto 0 drejt Realit të Madridit në verën e ardhshme. Sigurisht që klubi parisien nuk dëshiron të humbasë një lojtarët më të mirë të botës të largohet pa përfituar asnjë qendarkë prej tij. Prandan drejtuesit e klubit po bëjnë ç’mos për të siguruar rinovimin.

“L’Equipe” ka zbuluar se presidenti Al Kelaifi dhe Mbapeja kanë zhvilluar një takim së bashku më 8 gusht, për të diskutuar për të ardhmen e 25-vjeçarit. Mëdohet nga media në fjalë se Al Kelaifi e ka kërcënuar me fjalët: “Ke për ta parë! Nuk do të luash më! Ne nuk do të dorëzohemi”.Ndërkohë Kilian Mbapeja ia ka kthyer me fjalët: “Por çfarë të shikoj? Ti do të jesh i vetmi president në histori që nuk do të më lërë të luaj”.