"Evisa kërkon 3 fëmijët, po e gënjejmë si vetë jeta", fjalët therëse të famulltarit

Postuar: 22/02/2018 - 12:48

10-vjeçarja Noemi Preka është përcjellë mesditën e sotme për në banesën e fundit. Vogëlushja humbi jetën dje, pasi qëndroi në koma prej të dielës kur makina me të cilën udhëtonte familja e saj u përfshi në një aksident tragjik në aksin Shkodër-Velipojë, ku për pasojë humbën jetën edhe i ati i saj, motra dhe vëllai 9-muajsh.

Në kishën e Velipojës, vajzës i është dhënë lamtumira e fundit mes dhimbjes së pamasë dhe lotëve.

Sakaq, prifti Don Marjan Gega ka prekur thellë me fjalimin e tij:

"Evisa kerkon femijet e saj. Te dashtunit e saj. Evisa ne jemi duke te rrejt sepse sdim si me ta tregu. Askush nga se merr guximin si me ta than.

Jena tu te rrejt ashtu si kjo jete eshte e rrejshme, jemi duke u tregu te padrejte ashtu sic ne po tregohena te padrejte me ty.

S’kam ma fjale me te than Evisa. Di te them se femijet dhe burri jot nuk jan ma ktu. Na as ti nuk i sheh por ata jane me ne. Femijet dhe bashkeshorti nuk duan qe te mbytemi ne lot e deshperimit por ata dua qe te ne shpresojme dhe te besojme se ata jan ne jeten e vertete e ndersa ne ne jeten e rrejshme".

Mes të tjerash, Dom Marjan Gega dha mesazhin e qartë, ndërsa apeloi që prindërit të kenë kujdes kur udhëtojnë me makinë bashkë me fëmijët e tyre: 

"Kur udhetoni veni rripin e sigurimit. Femije thoni prinderve qe te bejne kujdes. Vdekja vjen shume shpejt. Thojini shokeve e shoqeve tuaja qe beni kujdes kur delni ne rruge. Beni kujdes nga fouristrada e medha te luksit se ata na shtypin si mizat ne.

Nuk jam mesu me hy ne punet e kujt tjeter dhe ndjej qe policia arriti suksese. Po te ishte keshtu pse nuk hoqet nje patente pa rryp sigurimi. Si nuk hiqet nje patente per alkool. Tan Shqiperia asht ba vec Tirana. Ne jena njerez te kategorise se dyte. Mjafton te na bejne nje rruge dhe e kan kry".

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Policia e Shtetit ka reaguar sërish lidhur me 3.4 milionë eurot që u sekuestruan në portin e Durrësit ditën e djeshme.

Policia e Durrësit ka shpallur në kërkim një 24-vjeçar nga Tirana.

Një shqiptar, në kërkim nga drejtësia italiane, është arrestuar orët e para të mëngjesit të sotëm në komunën Castelfranco Veneto nga efek

Një 50-vjeçar ka humbur jetën pasi është rrëzuar në një rrugë në Tiranë.

Strukturat Policore për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Vlorë në vijim të punës për zbardhjen dhe dokumentimin e vjedhjeve t

   Një aksident i rëndë ka ndodhur sot në mbrëmje në rrugën e Rrencit në Shkodër, në njësinë administrative Guri i zi.

   Aksident i rëndë rrugor në rrugën e Rrencit, në njësinë Guri i Zi, në Shkodër.

   Ka dashur të bëjë të “fortin” duke ‘pushtuar’ një sipërfaqe toke publike, por duket se nuk i ka bërë mirë llogaritë.

   Të tjera detaje zbulohen pas bllokimit të një sasisë parash prej 1.5 milion eurosh në portin e Durrësit të cilat ishin fshehur në një

   Një i moshuar e përndiqte prej muajsh, farmacistja pëson trompozë.