Tri shtetet kryesore me të cilat shkëmben më shumë mallra porti i Durrësit

Postuar: 01/02/2018 - 10:10

354 anije me 1 milion e 378 mijë tonë mallra gjithsej, janë përpunuar gjatë vitit të kaluar në Terminalin Perëndimor dhe në atë Lindor të portit të Durrësit.

Rusia, Italia dhe Turqia janë tri shtetet kryesore, me portet e të cilave ka shkëmbyer më shumë mallra porti i Durrësit.

Portet e tjera nga ku mbërrijnë dhe shkojnë mallrat që përpunohen në Durrës janë në vende si Kina, Egjipti, SHBA, Libi, Spanjë, Gjermani, Guatemalë, Venezuelë, Ukrainë, Tunizi, Francë, etj.

Burime nga Sektori i Statistikave në APD, bëjnë të ditur se gjatë vitit 2017, nga këto dy Terminale të portit më të madh të vendit, drejt/nga portet e Rusisë kanë mbërritur/nisur me anije 312 mijë tonë mallra gjithsej; nga Italia 273 mijë tonë dhe Turqia rreth 191 mijë tonë.

Rusia ndodhet në vendin e parë edhe për importet drejt portit të Durrësit me 32 për qind të mallrave të përpunuara nga anijet gjatë vitit 2017. Turqia, Greqia dhe Italia sjellin në Durrës përkatësisht 20 %, 8 % dhe 7 % të mallrave të importit.

Eksportet kanë një tjetër renditje që fillon me Italinë, e cila merr përmes portit më të madh të vendit tonë rreth 56 për qind të mallrave të eksportit, ndërsa drejt Maltës shkojnë 27 për qind të tjera.

Këto të dhëna marrin në shqyrtim përpunimet në Terminalin Lindor dhe atë Perëndimor të portit të Durrësit, shkëmbimet me anije të të cilave prekin afro 55 porte të botës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona e kthim në 5 ditët e e para të muajit gusht kanë transportuar afro 50 mijë udhëtarë

   Gjatë muajit korrik të këtij viti në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 47 anije tregtare.

Kroçera “Seven Seas Voyager” me gjatësi 206 metra u ankorua në kalatën 5 të portit të Durrësit sot rreth orës 7.30 të mëngjesit.

Dy ditë pas kroçerës “Sirena”, me 659 turistë, e cila u ankorua dje në Durrës, ditën e martë pritet të mbërrijë kroçera “Seven Seas Voyag

Vonesa në mbërritjen e trageteve nga Bari në drejtim të Durrësit.

Tragetet që lundrojnë nga Durrësi drejt porteve të Barit dhe Ankonës e anasjelltas, gjatë periudhës janar-korrik të këtij viti kanë trans

E diela e 5 gushtit mund të konsiderohet si dita e pikut të sezonit, pasi burime nga porti i Durrësit bëjnë me dije se sot mbërrijnë 7 tr

Durrësi, Kruja, Berati dhe Tirana janë destinacionet e turistëve që zbritën paraditen e së djelës nga kroçera “Sirena” në portin e Durrës

Gjatë muajit që lamë pas, në kalatat e portit të Durrësit, përveç anijeve tregtare dhe trageteve të linjës, janë ankoruar edhe 100 jahte

Këtë të diel në qytetin e Durrësit pritet të mbërrijë në port kroçera "Sirena" e cila do të sjellë plot 659 turistë nga 24 vende të ndrys