Veliera turistike dhe 5 jahte sot në Durrës, sjellin turistë amerikanë (FOTO)

Postuar: 13/06/2018 - 09:24

Veliera turistike “Sea Cloud” vjen në portin më të madh të vendit për të dytën herë brenda sezonit turistik.

59 turistë të huaj, shumica e të cilëve nga SHBA, kanë mbërritur sot në Durrës në bordin e velierës “Sea Cloud”. 

Anija turistike ka lundruar natën e kaluar nga Kotorri (Mali i Zi) drejt Durrësit, ndërsa në mbrëmje do të vijojë turin drejt portit të Sarandës.

55 nga udhëtarët e velierës janë nga SHBA, dy nga Australia dhe dy të tjerë nga Gjermania. 

Veliera “Sea Cloud” me një personel prej 58 vetësh ka një gjatësi 110 metra dhe është e regjistruar në portin e Valetas.
Ajo viziton Durrësin që prej 7 vjetësh. Vetëm gjatë kësaj vere ajo do të ankorohet në portin e Durrësit edhe 5 herë të tjera. 

Sot në portin e Durrësit ndodhen të ankoruara edhe pesë jahte turistike. Po ashtu janë në proces përpunimi edhe tre tragete dhe dy anije tregtare.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një jaht luksoz, prodhim i vitit 2017, është ankoruar sot në portin e Durrësit, ndërsa në kalata vijon puna për përpunimin e 21 mijë ton

Gjatë dy ditëve të ardhshme në ujrat detare pranë Durrësit si dhe në një nga kalatat e portit do të xhirohen disa skena nga filmi artisti

Materialet e ndërtimit, xhamat, blloqet e mermerit, llamarina dhe melamina zenë një pjesë të madhe të importeve drejt portit të Durrësit.

Gjatë 5 muajve të parë të vitit 2018 në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 54.607 kontejnerë TEU (njësi kontejnerike), ose mbi 1

Në 5 muajt e parë të këtij viti në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 236 anije dhe 376 tragete, nga të cilat janë shkarkuar dhe

Ndërtimi i portit modern të Durrësit ka nisur 90 vjet më parë, në të njejtën kohë kur filloi edhe ndërtimi i institucioneve dhe i infrast

Një përfaqësi e APD, e drejtuar nga drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv, Afrim Bakaj, morri pjesë këto ditë në “Forumin e Menaxhimit të Por

15 anije tregtare janë përpunuar tek tre Terminalet e Mallrave të portit të Durrësit gjatë 10 ditëve të para të muajit qershor.

Në portin e Durrësit që nga fillimi i vitit 2018 janë ankoruar 84 jahte të huaja, pjesa më e madhe e të cilave kanë mbërritur në dy muajt

Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona e kthim gjatë periudhës janar-maj të këtij viti kanë transportuar më shumë mallra dh