Anglia në gjysmëfinale

Postuar: 07/07/2018 - 20:06

Anglia në gjysmëfinalet e botërorit. Skuadra e Gareth Southgate arriti suksesin 2-0 ndaj Suedisë falë golave të Harry Maguire dhe Dele Alli.

Fillimi i ndeshjes ishte i vakët, anglezët kishin kontrollin e lojës ndërsa Suedia priste të kundërsulmonte. Anglia më pas mori guximin të improvizonte aksione. Ishte minuta e ’30 kur nga një goditje këndi erdhi goli i parë.

Harry Maguire shënoi të parin me kombëtaren. Suedezët kishin vendosur 8 lojtarë në mbrojtje, gjithsesi linin hapësira. Në pjesën e dytë nordikët kërkuan barazimin, por u ndalën nga portieri Pickford.

Në mesin e pjesës së dytë, një kros i Lingard nga e djathta gjeti Dele Ali në shtyllën e dytë, që nuk e pati të vështirë të shënonte. Suedezët kërkuan golin e tyre, por nuk kishin forcë për të finalizuar aksionet. Anglia po e rishkruan historinë e saj të futbollit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Teksa të gjithë komentojnë rezultatin e finales së Kupës së Botës, Francë-Kroaci, dhe gjykimin e argjentinasit Pitana, ish-sulmuesi dhe t

Në kohën kur të gjithë ishin mes emocioneve të forta teksa ndiqnin kurorëzimin e kampioneve të botës në Rusi, jo të gjithë ishin të vëmen

Ishte Botërori më i shtrenjtë i historisë dhe më i pasuri gjithashtu.

Shpëtim Moçka nuk do të jetë më pjesë e Teutës në sezonin e ardhshëm.

   Lojtari më i mirë i këtij Botërori, si dhe më i miri për kroatët, Luka Modriç, është shprehur i zhgënjyer pas ndeshjes, por në fund de

   Franca u shpall kampione e botës pasi mundi 4-2 Kroacinë në ndeshjen finale të Rusi 2018.

   Për herë të parë në histori, Kroacia doli në finalen e Botërorit, por e humbi atë me rezultatin 4-2 me Francën.

   E gjihe Franca eshte në festë, pasi ekipi përfaqësues u shpall kampion bote, duke mundur në finalen e Rusi 2018 Kroacinë me rezultatin

   Franca ja ka dalë që të fitojë ‘luftën’ në Rusi, duke u bërë për herë të dytë ‘pronare’ e Kupën e Botës në Futboll.

   Marko van Basten ka kritikuar ashpër sulmuesin e Brazilit Nejmar, duke thënë se për shkak të sjelljes së tij në ndeshjet  e Kupës së B