Kyrylo Budanov, kreu i shërbimit të inteligjencës mbrojtëse të Ukrainës, tha se forcat ukrainase përdorën të paktën 70 dronë për të sulmuar bazën ajrore ruse Morozovsk (rajoni i Rostovit) natën e 13-14 qershorit.

Budanov tha se operacioni u nis nga territori i Ukrainës dhe se të paktën 70, dhe ndoshta më shumë, drone ukrainas Dragon dhe Splash goditën aeroportin Morozovsk.

Ai shtoi se është duke u bërë një vlerësim i dëmeve dhe se “pret informacione” nëse ndonjë aeroplan është shkatërruar apo dëmtuar.

Në të njëjtën kohë, imazhet nga Planet Labs tregojnë dëmtimin e çatisë së hangarit të vendosur në platformën e mirëmbajtjes ndërsa brenda shihen dy aeroplanë luftarakë-bombardues Su-34.