"Evitojmë përmbytjen e Shkozetit!" IMT prish betonimet e paligjshme te Ura e Dajlanit (FOTO)

15/10/2019 - 12:41

Inspektoriati i Mbrojtjes së Territorit Durrës ka ndërhyrë në fillim javë për të shembur betonimet e paligjshme që kishin ngushtuar kanalin kullues në lagjen nr.14.

Mjetet e rënda kanë ndërhyrë në zonën poshtë mbikalimit tek Ura e Dajlanit, duke bërë të mundur zgjerimin e kanalit, ku grumbullohen ujërat në kohë me reshje.

Prishja e tyre garanton sipas kryebashkiakes Valbona Sako evitimin e përmbytjeve në zonën e Shkozetit.

Përfundon prishja e betonimeve të paligjshme që ngushtonin kanalin qëndror kullues në lagjen 14 poshtë Urës së Dajlanit. Lirimi dhe pastrimi i këtij kanali parandalon përmbytjet në zonën e Shkozetit”,- shkruan Sako në rrjete sociale.

Në të njëjtin vend, në nëntor 2013, u shemb një kompleks turistik që pretendohej se ishte ndërtuar pa leje dhe kishte zënë hapësirën publike.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

 Zv/ministrja e Brendshme Rovena Voda ka qenë sot bashkë me kryetarin e bashkisë së Durrësit Zhulien Varfaj tek kompleksi “Jedas", në lag

Zv/Kryeministri Erion Braçe zbuloi se koncesioni i rrugës Milot-Balldre është anuluar.

Drejtoresha e gjimnazit ‘Sami Frashëri’ në Tiranë, Teuta Dobi është shkarkuar sot nga puna.

Më 6 dhjetor 2019, në njësinë administrative Manëz në bashkinë e Durrësit, përfundoi instalimi i njësive të lëvizshme të banimit që Gazsj

Një nga ngjarjet më të rënda të tërmetit që ndodhi në datën 26 nëntor ishte padyshim tragjedia në pallatin 6 katësh pranë Kryqit të Kuq n

Në një kohë kur Durrësi ka hyrë në ditën e 11-të që nga tërmeti shkatërrimtar i datës 26 nëntor, bilanci i dëmeve në terren sa vjen e rën

Mëngjesin e 26 nëntorit, Shqipëria u godit nga një tërmet i fuqishëm që shkaktoi 51 viktima dhe qindra të plagosur.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka bërë të ditur se ekspertët e saj po punojnë me inxhinerët shqiptar në mënyrë që

Sot, në ditët e 11-të pas tërmetit, një grup ekspertësh izraelitë kanë inspektuar pallatin 12 katësh pranë tregut të vogël industrial, në

Në një deklaratë për mediat, drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu tha se Policia e Shtetit vijon të punojë me orare