Asnjëherë si gjatë këtij sesioni në merkato, situata e portierit te Bayern Munich nuk ka ndikuar nga afër skuadrat italiane. 

Së pari negociatat e gjata që sollën Yann Sommer në Inter dhe tani, pikërisht për shkak të transferimit te zikaltrit të portierit zviceran që u angazhua dhjetorin e kaluar për të mbyllur boshllëkun e lënë nga Manuel Neuer, bavarezët kërkojnë numrin një të besueshëm.

Sipas për Bild ata do të kishin vënë në shënjestër edhe Mike Maignan. 

Në fakt, Neuer ende nuk e ka marrë veten nga aksidenti që pati kur u rrëzua me ski në dhjetor dhe nuk është aspak afër rikthimit (po flasim për vitin 2024), ndaj për momentin i vetmi portier në dispozicion është Sven Ulreich, 35 vjeç i vjetër dhe vetëm 9 paraqitje në dy sezonet e fundit.

Është e qartë se Bayern ka nevojë për një portier që mund të zërë vendin e Neuerit, ndoshta jo vetëm për momentin por edhe në të ardhmen, dhe sipas asaj që raporton Sport Bild, francezi nga Milani aktualisht është në mesin e dy kandidatëve kryesorë.

Opsioni tjetër është Diogo Costa, 23 vjeç në pronësi të Portos (Sport1 në vend të kësaj shton edhe emrin e Kepa Arrizabalaga, i cili përfundoi jashtë planeve të Chelsea pas ardhjes së Robert Sanchez nga Brighton).

Për momentin, asnjë ofertë për Milanin dhe asgjë konkrete, por lajmi alarmon tifozët kuqezi, të cilët sigurisht nuk duan ta shohin largimin e Maignan.

E njëjta ide e klubit, i cili e konsideron francezin të patransferueshëm dhe që disa javë më parë kishte refuzuar një ofertë 60 milionëshe nga Chelsea, por nëse gjermanët do të bënin një ofertë të madhe, siç e përsërisin gjithmonë të gjithë, do të ishte vështirë të rezistosh…