Presidenti Joe Biden deklaroi se është “jetike për sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara” që Izraeli dhe Ukraina të kenë sukses në luftërat e tyre.

Në një fjalim televiziv drejtuar vendit mbrëmjen e së enjtes, Presidenti Biden tha se Shtetet e Bashkuara duhet të angazhohen më thellë lidhur me dy konfliktet e huaja, ndërsa ai do t’i kërkojë Kongresit miliarda dollarë në ndihma ushtarake për të dy vendet.

Nëse agresioni ndërkombëtar lejohet të vazhdojë, tha zoti Biden, “konflikti dhe kaosi mund të përhapen në pjesë të tjera të botës. Hamasi dhe Putini përfaqësojnë kërcënime të ndryshme”, tha Presidenti Biden. “Por ata kanë një të përbashkët. Ata duan të asgjësojnë plotësisht një demokraci fqinje”.

14 miliardë dollarë do të jenë ndihma për Izraelin, 10 miliardë për përpjekjet humanitare, 14 miliardë për menaxhimin e kufirit mes Shteteve të Bashkuara dhe Meksikës dhe luftën kundër trafikut të fentanilit.

7 miliardë dollarë do të jenë për rajonin e Indo-Paqësorit, me synim Tajvanin, sipas tre individëve me njohuri për propozimin i cili do të publikohet të premten.

“Është një investim mendjehollë që do të sjellë rezultate për sigurinë amerikane për breza me radhë”, tha Presidenti Biden. Zoti Biden shpreson se bashkimi i të gjitha këtyre çështjeve në një legjislacion të vetëm do të krijojë koalicionin e nevojshëm politik për të siguruar miratimin nga Kongresi.

Fjalimi i Presidentit Biden vjen një ditë pas udhëtimit në Izrael, ku ai tregoi solidaritet me betejën e këtij vendi kundër Hamasit ndërsa bëri thirrje për më shumë ndihma humanitare për palestinezët në Rripin e Gazës.

Përpara fjalimit të së enjtes, zoti Biden foli me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy për të theksuar se SHBA-ja mbetet e përkushtuara në mbështetjen për Kievin, tha Shtëpia e Bardhë.

Përveç kësaj, republikanët e vijë së ashpër kundërshtojnë dërgimin e më shumë armëve për Ukrainën, ndërsa po bëhen gati dy vjet nga fillimi i agresionit rus.

Kërkesa e mëparshme e Presidentit Biden për fonde, e cila përfshinte 24 miliardë dollarë për të ndihmuar në muajt e ardhshëm të luftimeve në Ukrainë, u hoq nga legjislacioni buxhetor muajin e kaluar, pavarësisht një lutjeje personale nga zoti Zelenskyy.

Shtëpia e Bardhë ka paralajmëruar se ndihma me armatime për Ukrainën është jetike që ai vend të mos humbasë terren ndaj agresorit rus, ndërsa Kievi ka bërë përparime kohet e fundit në një kundërofensivë rraskapitëse./VOA