Shpenzimet e mbrojtjes në NATO, Trump do të vizitojë Britaninë në dhjetor

15/11/2019 - 18:42

Presidenti amerikan, Donald Trump, do të vizitojë Londrën në fillim të dhjetorit për të marrë pjesë në një samit të NATO-s. Samiti i 70-vjetorit të Aleancës do të mbahet më 3 dhe 4 dhjetor në një qendër luksoze golfi afër Londrës.

Shtëpia e Bardhë njoftoi se Trump, do të vlerësojë përparimin e NATO-s, duke vënë në dukje që vendet anëtare duhet të ndajnë më mirë barrën financiare dhe shpenzimet e mbrojtjes nga ana e vendeve aleate, si dhe për rreziqet e sigurisë kibernetike dhe terrorizmit.

Trump do të qëndrojë në Britaninë e Madhe në ditët e fundit të fushatës për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të planifikuara për 12 dhjetor. Ai nuk e ka fshehur më parë mbështetjen e tij për Boris Johnson, teksa është zotuar për një marrëveshje tregtare “madhështore” pasi Britania të tërhiqet nga BE-ja.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

43 persona kanë humbur jetën, pas shpërthimi të një zjarri në një fabrikë të çantave në kryeqytetin e Indisë, Nju Delhi.

Dy persona kanë humbur jetën dhe 1 tjetër mbeti i plagosur  pasi një marins amerikan hapi zjarr në bazën ushtarake të Pearl Harbor.

Disa muaj pasi një person u qëllua për vdekje në një park në Berlin, Gjermania vendosi të dëbojë dy diplomatë rusë, pasi dyshohet se vras

Me gjithë grindjet e mëparshme, samiti i NATO-s përfundoi me demonstrim uniteti: as Turqia nuk bllokoi, as Trumpi nuk u tërhoq nga deklar

Ish-deputetja e Partisë opozitare Demokratike të Popullit (HDP) në Turqi, Mizgin Irgat, është dënuar me më shumë se një vit burg për përh

Duke marrë parasysh sa shpesh bien tërmete në Japoni, të gjitha godinat kanë njëfarë mbrojtjeje nga lëkundjet.

Një tragjedi ka ndodhur ditën e hënë në Ukrainë, ku është qëlluar për vdekje djaloshi 3-vjeçar i biznesmenit dhe deputetit, Vyacheslav Sb

Dy tërmete tronditën Ridgecrestin në Kaliforni këtë vit: njëri në 4 korrik (i magnitudës 6.4), dhe tjetri ditën pasuese, në 5 korrik.

Japonia është një prej zonave në botë që ka aktivitet sizmik të lartë.

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan ka bërë të ditur se pas lajmit të tërmetit ka biseduar dy herë me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Ra