Ministri rus i mbrojtjes Sergei Shoigu ka zhvilluar bisedime me homologun e tij bjellorus Viktor Khrenin, ka thënë agjencia shtetërore e lajmeve Belta.

Gjatë takimit të tyre, të dy palët diskutuan bashkëpunimin ushtarak dypalësh dhe ndryshuan një marrëveshje mbi “sigurimin e përbashkët të sigurisë rajonale”, tha ai, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Rusia dhe Bjellorusia janë formalisht pjesë e një “shtet bashkimi” dhe janë aleatë të ngushtë ekonomikisht dhe ushtarakisht, me Moskën që përdori Bjellorusinë si një stacion për pushtimin e saj të Ukrainës në shkurt.

Bjellorusia ka thënë se nuk do të hyjë në luftën në Ukrainë, por presidenti Alexander Lukashenko në të kaluarën ka urdhëruar që trupat të vendosen me forcat ruse pranë kufirit ukrainas, duke përmendur kërcënimet ndaj Bjellorusisë nga Kievi dhe Perëndimi.

Në fillim të kësaj jave, Shoigu, një nga aleatët më të ngushtë të Presidentit Vladimir Putin, tha se forcat e armatosura të Rusisë duhet të përdorin sisteme të reja të avancuara të armëve në konfliktin në Ukrainë.

Ai nuk specifikoi se cilat armë të avancuara duhet të përdoren, megjithëse tha se donte të diskutonte me gjeneralët mënyra të reja për përmirësimin e sulmeve të artilerisë dhe raketave.