Të paktën 55 palestinezë u vranë gjatë natës në Rripin e Gazës pasi Izraeli tha se do të shtonte fushatën e bombardimeve në enklavën palestineze, tha qeveria e Hamasit.

Të paktën 55 njerëz u vranë “gjatë natës deri në orën 06:00 të mëngjesit dhe më shumë se 30 shtëpi u shkatërruan”, vuri në dukje në deklaratën e saj qeveria e lëvizjes palestineze Hamas, e cila sundon Gazën.

Në të njëjtën kohë, 4 persona u vranë dhe shumë u plagosën nga një sulm ajror izraelit në kampin e refugjatëve Jenin në Bregun Perëndimor, sipas Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze.

Korrespondenti i Al Jazeera raportoi se xhamia Al Ansar në zonë u bombardua.

Forcat e Armatosura izraelite (IDF) dhe Shin Bet – agjencia e sigurisë së brendshme të Izraelit – konfirmuan sulmin ajror në Jenin dhe pretenduan se kishin goditur një strehë nëntokësore në zonën e xhamisë, e cila përdorej si bazë nga Hamasi dhe Xhihadi Islamik Palestinez. luftëtarët.

Sipas ushtrisë izraelite, xhamia është përdorur si “qendër komandimi për planifikimin e sulmeve” dhe “bazë për kryerjen e tyre”. Kjo “celulë terroriste” kishte organizuar, tha ushtria, një sulm me një mjet shpërthyes më 14 tetor pranë gardhit që ndan Izraelin nga Bregu Perëndimor, pa viktima. Diku tjetër në Bregun Perëndimor, një palestinez u vra në një sulm ushtarak në Nablus dhe një tjetër u vra në Toumbas, shtoi ministria.

Sipas Autoritetit Palestinez, të paktën 89 palestinezë janë vrarë në Bregun Perëndimor që nga 7 tetori, kur një sulm i nisur nga militantët e Hamasit në tokën izraelite shkaktoi një luftë të re me mijëra viktima nga të dyja palët.

Që atëherë, forcat e armatosura izraelite kanë bërë qindra arrestime të të dyshuarve në Bregun Perëndimor.