Episodet e dhunës të reperit Sean Diddy Combs raportohet se datojnë që nga vitet e tij të kolegjit, ku burime të shumta pretendojnë se ai ka rrahur të dashurën e tij të atëhershme me një rrip para studentëve të tjerë. Një dëshmitar okular i tha “Rolling Stone” në një raport bombastik të botuar të mërkurën se reperi ishte jashtëzakonisht i zemëruar gjatë incidentit në Universitetin Howard në fund të viteve 1980.

“Ai goditi të pasmet e saj, me të vërtetë e shkelmoi” pohoi burimi, i cili zgjodhi të mbetet anonim për shkak të natyrës së ndjeshme të asaj që ndodhi. Dëshmitari pohoi se Combs përdori rripin për të goditur të dashurën e tij dhe e bëri të renë të qante.  

“Ajo po përpiqej të mbrohej dhe po qante” tha burimi. “Dhe ne i thamë: “Largohu prej saj”. Ne i dolëm në mbrojtje vajzës”.

Një person tjetër, i cili ishte gjithashtu student në atë kohë, kujtoi Combs duke bërtitur dhe duke dëgjuar gra të tjera të alarmonin njerëzit në panik për incidentin.  

“Ajo u hodh përpjetë kur u shfaq Combs” kujtoi për revistën një studente, e cila ishte ulur pranë gruas. “Combs kishte një gjë të çuditshme për kontrollin. E ndjeva se ajo ishte e frikësuar”.

Një studente tjetër pohoi gjithashtu se Combs dikur e bëri atë të ndihej jo rehat duke i përkëdhelur shpinën pa pëlqimin e saj.

Avokati i manjatit të muzikës i tha Rolling Stone pjesërisht: Z. Combs nuk mund të komentojë mbi çështjet gjyqësore të zgjidhura, nuk do të komentojë mbi çështjet gjyqësore në pritje dhe nuk mund të adresojë çdo akuzë të mbledhur nga shtypi nga çdo burim, sado i pabesueshëm edhe nëse është.

Combs filloi të ndiqte Universitetin Howard në vjeshtën e vitit 1987, por e braktisi atë pas vitit të dytë për të ndjekur një karrierë në argëtim.