Paraditen e sotme, policia ka ndërhyrë në konfliktin mes dy familjeve në fshatin Arapaj të Durrësit pas prishjes së martesës mes të rinjë.

Sipas uniformave blu janë arrestuar tre persona, mes të cilëve dhe dhëndri, ndërsa “nusja” është proceduar në gjendje të lirë.

Policia e Shtetit ka bërë me dije se 52-vjeçari, Gëzim Demiri së bashku me vajzën e tij H.D. 20 vjeçe shkuan në banesën e dhëndrit Korab Uka, 33 vjeç në fshatin Arapaj për të prishur martesën.

Diskutime u agravuan dhe nisi përplasja fizike. Po kështu, Policia gjeti në banesën e dhëndrit një armë zjarri kallashnikiv me 30 fishekë, që u sekuestrua.

Njoftimi i policisë:

Parandalohet përshkallëzimi i mëtejshëm i konfliktit në një familje.

Vihen në pranga 3 shtetas, procedohet në gjendje të lirë 1 tjetër.

Sekuestrohen një armë zjarri kallashnikov dhe një karikator me 30 fishekë.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Durrës, pas marrjes së njoftimit se në fshatin Arapaj po ndodhte një konflikt mes dy familjeve, që mund të përshkallëzohej deri në përdorimin e armës së zjarrit, menjëherë kanë shkuar në vendngjarje, me qëllim neutralizimin e këtij konflikti.

Si rezultat i ndërhyrjes së menjëhershme në vendin e ngjarjes, u kapën dhe u arrestuan në flagrancë shtetasit:

Korab Uka, 33 vjeç, për veprat penale “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit” dhe “Dhuna në familje”;

Nazmie Uka, 59 vjeçe, banues në fshatin Arapaj, Durrës, për veprën penale “Mbajtja pa leje dhe podhimi i armëve, armëve shperthyese dhe i municionit” dhe “Dhuna ne familje”;

Gëzim Demiri, 52 vjeç, banues në fshatin Arapaj, Durrës, për veprën penale “Dhuna në familje”.

Gjithashtu, nisi procedimi në gjendje të lirë për shtetasen H. D., 20 vjeçe, banuese në fshatin Arapaj, Durrës, për veprën penale “Dhuna në familje”.

Shërbimet e Policisë, gjatë kontrollit në banesën e shtetasit K. U., gjetën një armë zjarri kallashnikov dhe 30 fishekë luftarak, të cilët u sekuestruan në cilësinë e provës materiale.

Nga veprimet e para rezulton se shtetasi G. D. dhe vajza e tij, shtetasja H. D. kanë shkuar në banesën e shtetasit K. U., në Arapaj, me qëllim prishjen e martesës së shtetasve H. D. dhe K. U. Në banesë, këta shtetas janë konfliktuar dhe kanë ushtruar dhunë ndaj njëri-tjetrit dhe për pasojë kanë pësuar dëmtime fizike.

Materialet proceduriale iu referuan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Durrës, për veprime të mëtejshme.