"Gay Paradë" do të zhvillohet edhe në Tiranë, ashtu siç ndodh në vende të tjera në çdo 17 maj, në ditën ndërkombëtare të homoseksualëve dhe lesbikeve. Shtatëmbëdhjetë maji është dita ndërkombëtare kundër homofobisë. Një nga sheshet kryesore të Tiranës do të ketë pa dyshim evenimente, që do të kenë të bëjnë me promovimin, garantim dhe pa dyshim, respektimin e të drejtave të këtij komuniteti. Nëse kjo gjë do të ndodhte në Durrës, cili do ishte reagimi juaj si qytetarë durrsakë?

Albana Lika:Si do reagonin shqiptarët nëse Sala do mbante një intervistë si ajo e Obamës për Abc News?

Klajdi Rama:Flakën ose me i var një nga një etj…. Zoti bëri mashkullin pastaj tha bëj akoma më mirë, bëri femrën e tha: Mashkull e femër përgjithmonë po jo të dalin këto homoseksualët tani.

Morena Cyrbja:Pothuajse në të gjitha vendet e tjera ballkanike ka vend për gay në kryeqytete dhe në qytete të mëdha. Si e mendoni hedhjen e hipotezës për të hapur një klub homoseksualësh në Durrës?

Elda Tonuzi:Durrësi shquhet për fanaticizëm … nuk besoj se do pranohej thjesht një veprim i tillë …

Ilirjan Subashi: Nuk jam racist, po jam tmerrsisht kundra, për mua është sëmundje që duhet të kurohet ??

Kujtim Fusha:Nëse nuk kurohet, atëherë këta njerez për sëmundjen që vuajnë,,,,,duhet t’i nxjerrim jashtë komunitetit, si të përçmuar. Janë njerëz dhe pse janë të tillë kanë të drejtat e tyre.

Blerina Lika Arapi:Ej por sikur të jepnin 400 euro për person që të dilje në protestë moj…

Juli Hidri:  Për ne shqiptarët ..është tabu ..kjo temë ..por mendoj se kanë të drejtën e tyre ….njerëzit dënohen ..kur kryejnë krime ..apo shkelin ligje …ështe jeta e tyre private ..mund ta shfrytëzojnë si të duan ..dhe pse është një fenomen që ..mi fa schifo …nuk është e drejtë të paragjykohen …

Indrit Nina:Këto fenomene në Shqipëri kanë ekzistuar dhe është e vërtetë që ka patur zona si Kavaja dhe Elbasani e me rradhë që ka qenë karakteristikë ky fenomen ..atëherë është koha të dalin në rrugë t’i shohin kush janë mos të fshihen pas perdesh ..se edhe po të mos dalin tani do dalin më vonë për fat të keq

Albana Lika:Nuk kuptoj pse zgjerimi i të drejtave shkakton irritim? Duhet të jetë ditë feste për të gjith. Kan ekzistuar, ekzistojn dhe do të … deri sa qenia njerëzore të mbijetojë. Nuk është sëmundje, nuk është perversitet, nuk është fatkeqsi! Vivi e lascia vivere! Shtypja me dhunë tregon debulesën e arsyes. Parada, gjë tjetër nuk është vecse një mënyr paqësore e festuese për të thënë ' hey, ne ekzistojm edhe pse ti preferon të mbyllësh sytë ' … Uroj të mos ndodhi si në Moskë.

Voci Dekovelli:Nuk jam dakort, jo se jam fanatike, por nuk jemi akoma të gatshëm ta pranojm, sidomos në qytetin tonë ku ruhen traditat ..

Ilir Muça:JO. Asnjeri të mos bëhet moralist, sepse që të gjithë irritohemi nëse jemi me fëmijët për dore në rrugë edhe të shohësh që përpara fëmijëve të tu 2 gra ose 2 burra të puthen. Me fjalë jemi që të gjithë të mirë, por kur i shohim na ngrihen nervat. Për mua, nuk jemi gati për këto gjëra. Ne shqiptaret nuk jemi akoma në gjendje të pranojmë bashkjetesën me një jevg, sepse (ta themi drejtë) i perçmojme, edhe sot e kësaj dite (pas shumë e shumë vjetësh), kur i shohim i themi me përçmim "Ik re jevg dreqi", edhe asnjeri mos të dali e të thotë të kundërtën sepse është kështu. Nuk është në kulturën tonë.

Albana Lika:Kur isha e vogël un mami im irritohej kur dy etero putheshin në Tv. Mua më vinte për të qeshur nga sikleti i saj sepse nuk kuptoja çtë keqe kishte?! fëmijët janë më të zgjuar nga c'mendojm ne. Dëgjojeni nëse keni mundësi intervistën e Obamës. Dhe ai bën riferiment të një bisede me vajzat. 🙂

Shpresa Shameti Shyqyri Divizoti krijoj …..2 …femër e mashkull…………për mua më duket absurde një gjë e till…………….nuk e krijoi botën vetëm femra apo vetëm meshkuj………..eeeeeeeeeeeeee për se duhen këto ……homo….e lesbik…………JO,JO ,JO…..kurr sduhet të ndodh………………

Leta Burgia:absolutisht dhe un nuk jam dakort si dhe fëmit e mi…..!!! cfar të drejtash kërkojnë ato dreq maniakësh !!!! vetëm për kto tu conte Enveri prej vorri…. ne i kërkojshin mir të drejtat ato….

Indrit Nina:Referimenti është Albana Lika dhe se për fat të keq jemi në vit elektoral dhe se vetëm dje ke Villa e Cloney rriti 15 milionë nga të cilat 1 milionë ishin nga gay të deklaruar

Marie Lala:përgjigja ime për këtë është Respekt për një figurë që do të mbetet përgjithnjë LUCio Dalla,,,

Juli Hidri:kur janë vipa të gjith i adhurojmë ..kur janë njerëz të thjeshtë ..i tregojmë me gisht …nuk është normale..

Marie Lala:jojo Juli nuk bëri bujë për jetën e tij private në heshtje jetoi si gjithë ne për këtë respekt nuk ngrejti flamur për reklam

Juli Hidri:si njeri .. ishte njëlloj si gjith gayt e tjerë ..pse nuk quhet dhe ai maniak ..ose është e gjith kategoria ..ose asnjeri ..un një maniak do ta urreja sido ta kishte emrin ..

Leta Burgia: e vërteta, këshu ka qen si thotë Maria .! Duket i duhen dhe disa këtyreve se nuk i dalin ato që kan…..pra dun me e shtu cetën … këtu është diferenca……

Juli Hidri:ne e mendojmë të gjith njëlloj .. dhe un them ..larg shtëpisë time ..është normale ..por nuk është e drejtë ..është formë racizmi…

Marie Lala:  po Leta ,,këtë doja të thoja jeta private e cdo njeriu duhet ti perkasi atij qoftë ,cfarëdo lloj preference seksuale pa bërë bujë e manifestime ,,

Juli Hidri:dhe un nuk jam dakort për manifestimet …sidomos në Shqipëri kur toleranca ndaj fenomenit është 0…

Shpresa Shameti Shyqyri Divi:në jetën private cdo njeri mund të bëjë c'të doj por ska përse të dali me buj………..për këtë lloj manifestimi…….c'farë kuptimi ka kjo …………për c'farë gjëje të mirë apo të bukur……….do të manifestoj…………..??????????

Aida Pema Himci:Është e drejtë e gjithkujt të jetë ashtu sic don, por mendimi im personal është që me paradën bëhet diversifikim, pra bëhet e dallueshme të qenurit ndryshe. Nuk më ka ndodhur të shoh paradë për të drejtat e burrave, pastaj këto janë cështje personale që nuk e mendoj se duhet të zgjidhen në këtë mënyrë, mbi të gjitha është një koncept që nuk mund tua shpjegosh fëmijëve ditën për diell duke parë paradën (ashtu sic janë bërë demostrime në paradat nëpër botë)- mbi të gjitha është cështje delikate dhe intime (ndryshë nga cështja e të drejtave të grave që dallimi fizik me seksin tjetër është rrënjësor) . Them të drejtat janë të barabarta për të gjithë preferencat seksuale janë personale.

Andi Papa:s'e di se c'lloj jete mund të bëjnë të lartpermendurit, por le t'a gezojnë – neve c'na duhet me u marr me ta ??? gazetave dhe gazetarëve c'i duhet??? parakalimi pse duhet të lejohet për njerëz që nuk japin prodhim ????? njeriu lindi për të krijuar njeriun, se përndryshe do ishte më mirë t'ishte kafsh………

Aida Pema Himci:Adoptojnë o Ando kjo është cështja – dy prindër adoptues i një soji apo sic perëndia na bëri – ky është dyshimi i vetëm që unë kam – ndoshta kopja gay rrisin më mirë se një kopje etero 1,2,3femijë, ndoshta jo ……

Bledar Kthupi:Ju që jeni kundra, nuk jeni rëndë, jeni rëndë fareeee. Nuk mësuat akoma nga gjithë persekutimet politike, ideore, sociologjike, fisnore dhe kombëtare që vuajtëm dhe që vuajmë akoma? Për cfarë traditash doni të flisni? Edhe FB edhe ky grupi nuk ishin më përpara në traditat e këtij qyteti të lashtë. Traditat i bëjmë ne o njerëz, unë ti që po lexon dhe po përdredh buzët). Kopshti me lule është i bukur se ka nga të gjitha llojet. Jeto dhe lejo tjetrin të jetojë. Kalofshi mirë.

Lavdije Shima Shyti:Jam dakort me Andin …..jeta e tyre ësht private ta jetojnë si të duan…..por manifestime nuk kan pse të bëhen….

Leta Burgia:po e banalizoj tani..!!! a mund ti thoni babës tuj …o Mami ???????????? meqen se thoni për adoptimin…. boje prov nji her vet!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Shpresa Shameti Shyqyri Divi:mendoj se dy prinder GAY se besoj të rrisin kurr fëmij më mirë se nji cift femër mashkull………..dhe fëmija do ti shikoj me habi ata dy prindër……….cfar edukate do të marr fëmija………….a më thoni??? apo dhe ai ashtu do vazhdoj……………epo të vazhdoj kjo punë……………njerëzimi…………….do të zhduket…………

Blerina Lika Arapi:Asnjë nuk ka të drejtë të gjykojë simpatitë dhe preferencat e të tjerëve, është thjesht një mënyrë tjetër zgjedhjeje.

Aida Pema Himci:Psh Renato Zero adoptoi një djale magioren – e birësoi- e quaj një veprim shumë Human dhe mbi të gjitha me inteligjencë – ai nuk "modifikoi" ashtu sic bëjmë ne prindërit një karakter , por ndihmoi të ecë përpara një djalë capace di intendere e di volere.

Mimoza Saliaj:një ditë do ndodhte.. na pëlqen apo sna pëlqen ne.. përderisa duam të bëhemi pjesë e Bashkimit Europian, do e pranojmë edhe këtë…. përderisa i takon Obamës apo Saliut ato e bëjnë për të marrë votat, fjalët e tyre une si marr për baz fare..

Ilirjan Subashi:ato kan të drejtat e tyre ?edhe une kam të drejten time të mendoj sipas mendjes time…:)))

Mimoza Saliaj:po , edhe ne kemi të drejtat tona .. ne po dalim si të diskreminuar në këtë rast..:)))

Ilirjan Subashi:bravo Mimoza ,të diskretitume ne për mentalitetin tonë. dhe ku këtu te ne që jemi akoma ka ujë ska drita! paguj në spital o vdis! maro universitet e sgje pun! futesh në minier dhe nuk e din se del i gjall! etj etj Jam KONTROOOOOOOOOOOOOOO

Linda Ferhati: Liria ime përfundon aty ku cënohet liria e tjetrit; Në këtë rast askush nuk po na cënon ne si indivdë. Nqs ata e ndjejnë të nevojshme të protestojnë, është e drejta e tyre mendoj unë.

Indrit Nina:Të gjitha këto duhen parë në një konteks të ri dhe mentalitet ballkanik aq më tepër në një vend që tradicionalisht është konservator pavarësisht se sic jam shprehur me sipër ka patur edhe raste sporadike ..por që a është Shqiperia të mirëpresi një manifestim të tillë ..? kjo duhet parë me datën 17 Maj

Mimoza Saliaj:jemi në ankth…deri atëherë

Albion M Koci:mendoj se do ishte më mirë të mos shfaqeshin, por të rrinin brenda guackës së tyre , ata e din veten e tyre si janë, po dhe ne aq info e kemi, më mirë kështu

Lavdosh Abazaj:s'më prishin pun, as renato zerro, as fredi merkuri, as elton jon, e ku di un. ka të tjerë që më kan prish shum gjëra, që kan lyer duart me gjak, kan lën popullin pa buk, fëmijët pa shkoll, pa shërbime mjeksore, pa dashuri njerzore,etj,etj. habitem pse kaq publicitet….

Morena Cyrbja:Une nuk jam kundra këtij komuniteti, madje as kundra paradës. Por besoj se kjo paradë është e parakohshme në Shqipëri pasi vetë ky komunitet nuk është i përgatitur për të bërë këtë gjë. Në Francë, Greqi, Itali, e më gjerë në perëndim me të vërtetë bëhen parada, por mos harrojmë se atje, personalitete të shquara vetë deklarohen gay, dhe janë të integruar në jetën politke, ekonomike e kulturore të vendit dhe pranohen si të tillë. Ndërsa në Shqipëri, nuk kemi asnjë personalitet që të pranojë publikisht se është gay. Prandaj është e parakohshme një gjë e tillë. Kurrë nuk do ta paragjykoja një njeri për atë që është por për atë se cfarë bën,si sillet dhe c’bën për shoqërinë në përgjithësi! Jeta është një dhe është e shkurtër prandaj gjithsecili duhet ta jetojë ashtu sic dëshiron.

Përcaktimi seksual është cështje personale dhe vjellja e vrerit për një përcaktim kundrejt tjetrit, imponimet se si duhet të jetë tjetri, si duhet të jetojë tjetri dhe me kë dëshiron të bëjë seks tjetri janë mungesë kulture në fakt, primitivizëm i skajshëm, kjo ka ekzistuar qëkur ekziston njerëzimi, më mirë të keqekzistosh se sa të përhapësh urrejtje, dhimbje dhe përcarje. Njeriu duhet të vlerësohet, gjykohet për atë që bën dhe jo për atë që është, që në përkthim i bie nuk duhet urryer dhe dashur vetëm për përcaktimin seksual-nëse bëhesh gay, do mirnjihesh për suksesin dhe superioritetin në degën e karrierës dhe në jetë. Mos të jesh kundër dikujt nuk do të thotë se je me të, nuk do të thotë se je si ai, nuk do të thotë se e aprovon atë, do të thotë se ke mendje të hapur, do të thotë se ke ndjenja dhe i pranon njerëzit ashtu sic janë, do të thotë nuk je barbar!