Nëse keni përjetuar ndonjëherë dhimbje torturuese në njërën anë të kokës, të përziera, të vjella, ndjeshmëri ndaj dritës, erërave dhe zhurmave, atëherë e dini mirë se si është të vuash nga migrena , një shqetësim që mundon shumë njerëz dhe është i aftë për ta duke ju lodhur dhe mendërisht. Ekziston një perceptim i zakonshëm se migrena është vetëm një dhimbje koke tjetër , por sipas ekspertëve, është një gjendje më komplekse, neurologjike, me simptoma që mund të zgjasin me orë të tëra, duke prishur plotësisht rutinën tuaj të përditshme.

Nerva specifike të enëve të gjakut mund të dërgojnë sinjale dhimbjeje në tru duke lëshuar substanca inflamatore.

Kjo shkakton migrenën. Lajmi i mirë është se ka gjëra që mund të bëni për të parandaluar migrenën duke shmangur shqetësimin.

“Metoda më e mirë është të bëni ndryshime të vogla në stilin tuaj të jetesës,” sugjeron Rohit Reddy, një neurolog i specializuar për dhimbje koke në klinikat Dartmouth Hitchcock dhe një klinik në Shkollën e Mjekësisë Geisel në Universitetin Dartmouth. “Këto ndryshime mund të zvogëlojnë shpeshtësinë dhe ashpërsinë e sulmeve të migrenës, të zvogëlojnë stresin dhe simptomat depresive dhe të përmirësojnë cilësinë e gjumit duke ndikuar drejtpërdrejt në faktorët që lidhen me shëndetin e trurit”.

Dr. Reddy sugjeron gjashtë zgjidhje të provuara dhe të pranuara gjerësisht për të parandaluar migrenën:

1. Mbani një orar të qëndrueshëm të gjumit

Një gjumë cilësor është i nevojshëm në mënyrë që truri të pushojë dhe të shërohet nga lodhja e ditës. Prandaj është më mirë të vendosni një orar të qëndrueshëm të gjumit, duke u siguruar që të shkoni në shtrat dhe të zgjoheni në orare të ngjashme. “Një gjumë cilësor përmirëson përqendrimin dhe vigjilencën dhe redukton ankthin, ndërkohë që ul shanset për një migrenë”, shpjegon doktori.

2. Hani një dietë të pasur me lëndë ushqyese

Po aq e rëndësishme sa ajo që lejoni të hyjë në trupin tuaj është po aq e rëndësishme të mos anashkaloni vaktet. Është një ide e mirë për të ngrënë vakte dhe ushqime të rregullta pasi kjo ndihmon në mbajtjen e niveleve të sheqerit në gjak në nivele normale. Ka edhe ushqime të caktuara që mund të shkaktojnë migrenë. Ushqime të tilla, ndoshta “fajtor” janë disa lloje të verës, djathrave dhe aditivëve ushqimorë. Në përgjithësi, ushqimet dhe pijet me sasi të lartë sheqeri, si dhe produktet me kafeinë dhe pijet energjike, konsiderohen më të rrezikshme për të shkaktuar migrenë.

3. Konsumoni sasi të mëdha lëngjesh

Dihet se pirja e sasive të mëdha të lëngjeve mund të jetë vetëm e dobishme për trupin. Dhe ndërsa është e mençur të shmangni pijet me sheqer dhe me kafeinë, veçanërisht në mbrëmje, sasitë e vogla të tyre gjatë ditës mund të jenë të dobishme. Protagonisti absolut i këtij zakoni, natyrisht, duhet të jetë uji. Dehidratimi bën që truri dhe indet e ndryshme të tkurren, duke ushtruar presion mbi disa nerva, gjë që mund të çojë në dhimbje.

4. Përfshini ushtrimet në jetën tuaj

Sipas një studimi të vitit 2019 të botuar në Journal of Headache and Pain, ushtrimet aerobike ndihmuan në uljen e numrit të episodeve të migrenës që njerëzit përjetonin çdo muaj. Në fund të fundit, stërvitja e rregullt është e rëndësishme për funksionin e përgjithshëm të trurit. Tridhjetë minuta ushtrime në ditë janë ideale, thotë doktori. “Ushtrimi çliron endorfina, të cilat janë qetësues natyralë të dhimbjeve dhe nxisin një ndjenjë mirëqenieje dhe emocione pozitive”.

5. Njihni shkaktarët tuaj të migrenës dhe përpiquni t’i shmangni ato

Ushqimi nuk është e vetmja gjë që mund të shkaktojë migrenë. Ka kushte të tjera që mund të krijojnë episode të dhimbshme. Këto mund të jenë drita të forta, muzikë me zë të lartë, erëra të forta, konsumim të tepërt të kafeinës dhe më shumë, të cilat duhet të përpiqeni t’i shmangni nëse shihni se mund t’ju shkaktojnë shqetësim.

6. Menaxhoni stresin

Sigurisht që nuk është qëllimi më i lehtë, por duke arritur të zbusni stresin e përditshëm, do të ndjeni një ndryshim të madh në cilësinë e jetës tuaj në përgjithësi dhe sigurisht që do të mbani larg dhimbjen dhe presionin. Mund të provoni mënyra të ndryshme për ta menaxhuar atë (si meditimi ose psikoterapia) dhe të shihni se çfarë funksionon më mirë për ju.