Autoritetet shëndetësore në Greqi bëjnë me dije se gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar me koronavirus 2 mijë e 972 qytetarë.

Referuar buletinit të autoriteteve, në shtetin fqinj kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19, tre qytetarë.

Ndërkohë, në spitale janë shtruar 161 pacientë të rinj.

Greqia është një nga shumë vendet ku tashmë varianti Delta i COVID-19 është present dhe vendi fqinj i frikësohet rritjes së shifrave.