Në seancën e sotme plenare në Kuvend, deputetja demokrate Grida Duma tha se qeveria Rama nuk ka bërë asgjë tjetër veçse propagandë.

Teksa u ndal te hapja e negociatave, Duma tha se pasi hoqën Zef Mazin, tani koordinatori është Ilir Beqja.

Ndër të tjera Duma nuk i kurseu kritikat në lidhje me ndërtimet në vend, duke shtuar se politikanët hanë dreka e darka në objekte luksoze dhe bëjnë sikur nuk i shohin ndërtimet pa leje.

“Sa herë ju flisni për integrimin kam paralelizmin e Konicës me Doktor Gjilpërën. Ju kujtoni se do t’ja hidhni dhe mund ta ç’tensiononi situatën. Herë pas here kemi zgërdhirë në nivel cinik. Si mundeni kaq thellë e kaq gjatë vazhdoni të gënjeni. Duhet të ketë llogaridhënie dhe marrie përgjegjës kur merr vendime. prona në 2013-n bam bam tam tam do të legalizojmë çdo gjë. Sot ju po legalizoni prona që nuk i keni parë në mes të Tiranës me objekte luksoze ku hani dreka e darka.

Tani ju tek liqeni nuk kishit parë një pallat 7-katësh që nuk e dini nga kishte mbirë. Fondet IPA vlejnë për mbështetje infrastrukturore dhe për të kuptuar se çfarë mendësie europiane kanë institucionet shqiptare. Sa dinë këta t’i menaxhojnë këto fonde? Ju mirë që harxhoni 6 fishin e kostove po ku është mirëmbajtja. Autostrada Tiranës –Durrës  në vajtje dhe në ardhje ka gjithmonë një aksident. Edhe thonë e mirë që se riparojmë sepse po të jetë e re do të ecin më shpejt. Është fantastike qasja. Është një gallatë e madhe propaganda juaj. Fondet IPA , kur ne në 2013-n bëmë ca procedura dhe Brukseli tha se ka ardhur koha që Shqipëria t’i tenderojë vetë.

Tani duhet të shohim sërish telenovelën se ajo që na falet nga BE duhet të grabitet. Ka një krizë të menaxhimit për fondet IPA. Projektet problematike nuk kanë të bëjnë vetëm me faktin se si menaxhohen fondet. Këta pasi hoqën Zef Mazin, tani koordinatori doli që është Ilir Beqja. Në një kohë kur Beqja doli nga politika pas akuzave për korrupsion! Jua përsëris se Propaganda juaj është një gallatë.”