Harry Kane është një lojtar i ri i Bayern Munich.

Pas javësh pritjeje, kërkimi dhe negociatash, klubi bavarez realizoi goditjen vendimtare për të zgjidhur një departament në kërkim të një sulmuesi pjellor për t’i dhënë Tuchel një skuadër të plotë.

Marrëveshja me Tottenham, me të cilët Kane është rritur deri në pikën e shënimit të 280 golave ​​në 435 ndeshje në të gjitha garat, do të sjellë më shumë se 100 milionë euro në arkat angleze (+20 bonuese).

Vetë sulmuesi anglez ka firmosur kontratë deri në vitin 2027.

Harry Kane ka zgjedhur të postoj një video në rrjetet sociale për të falenderuar Tottenham dhe tifozët e klubit anglez.

“Është e vështirë të shprehesh me fjalë se si të përshëndes një klub dhe tifozët që kanë bërë shumë për mua në karrierën time. Do të jesh gjithmonë në zemrën time, faleminderit Tottenham, faleminderit tifozëve”, tha Kane.

Kështu e priti Herbert Heiner ardhjen e Harry Kane në familjen e Bayern.

“Mirë se erdhe në Mynih, Harry! Jemi shumë të lumtur me ardhjen e një lojtari klasi. Duhej këmbëngulje dhe këmbëngulje për të përfunduar marrëveshjen, komplimentet e mia shkojnë për të gjithë operatorët e përfshirë në negociata. Harry Kane jo vetëm që do të forcojë Bayern Munich, por do të jetë i mirë për të gjithë Bundesligën”.

Edhe sulmuesi i ri i Bayern Munich, Harry Kane ka dashur të flasë në pritje të konferencës së prezantimit.

“Jam shumë i lumtur që jam pjesë e Bayern-it, një prej klubeve më të rëndësishme në botë të përcaktuar nga një mentalitet fitues”, tha sulmuesi anglez që do të mbajë fanellën me numrin 9 që i përkiste Lewandowskit.