Finalja e Kupës së Italisë 2023 është Inter-Fiorentina. Përballja do të luhet më 24 Maj në Stadio Olimpico të Romës.

“Vjollcët” siguruan kualifikimin duke mundur Kremonezen me rezultatin e përgjithshëm 2-0. Takimi i kthimit në stadiumin “Franki” përfundoi pa gola me Fiorentinën që rikthehet në finalen e këtij kompeticioni pas 9 vitesh, ndërsa për herë të fundit këtë trofe e ka fituar 22 vite më parë.

Ndeshja e kthimit dhuroi pak emocione me ekipin e Italianos që tregoi kujdes në prapavijë, duke mos u lënë kundërshtarëve hapësira.

Kremoneze u përpoq të befasonte vendasit, por nuk e kishte magjinë si në takimet kundër Napolit dhe Romës. Pas Interit, edhe “vjollcët” kanë siguruar një vend në finalet e Supërkupës së Italisë. Dy ekipet e tjera do të dalin nga renditja përfundimtare e vendit të parë dhe të dytë në Serie A.