1. All That Breathes

Eko-dokumentari poetik i Shaunak Sen, “All That Breathes”, fitues i çmimit në festivalet e Cannes dhe Sundance të këtij viti, fokusohet në dy vëllezër, Nadeem Shehzad dhe Mohammed Saud, të cilët jetojnë dhe punojnë në Nju Delhi. Smogu në qytet është aq i keq sa dhjetëra qift (zogj grabitqarë, jo lodra) bien nga qielli çdo ditë, por vëllezërit shpëtojnë sa më shumë zogj që të munden, duke i ushqyer ata të shëndetshëm.

2. Emily

Ylli i Mansfield Park dhe The Importance of Being Earnest, Frances O’Connor do të kishte dashur të luante Emily Brontën nëse dikush do të kishte bërë një biografi të autorit 20 vjet më parë. Në vend të kësaj, O’Connor ka shkruar dhe drejtuar vetë një film biografik të Brontës dhe ka marrë Emma Mackey në rolin kryesor. Si erdhi më e turpshme dhe më e ndrydhura nga tre motrat për të shkruar “Lartësitë e pasionuara”?

3. Wendell & Wild

Kjo aventurë drithëruese e animuar është drejtuar nga Henry Selick, krijuesi i Coraline dhe The Nightmare Before Christmas, dhe bashkë-shkruar nga Jordan Peele, krijuesi i Get Out and Nope – kandidatët e përsosur, me fjalë të tjera, për të gatuar diçka qesharake, por të frikshmw këtë Halloween. Peele gjithashtu ribashkohet me partnerin e tij të komedisë televizive, Keegan-Michael Key, për të siguruar zërat e personazheve kryesorë, një çifti mashtrues vëllezërsh demonë, të cilët thirren në Tokën e të Gjallëve nga një 13-vjeçar i ashpër dhe me flokë të gjelbër jetim, Kat Elliott (Lyric Ross).

4. Black Adam

Ka pasur filma të panumërt për superheronjtë e DC Comics, dhe një film për një super të keq të DC – Joker. Black Adam është diku në mes. Ai u prezantua si një horr në vitin 1941, por që atëherë ka evoluar në një anti-hero, një ish-skllav hakmarrës, i cili merr fuqitë e tij nga i njëjti magjistar si Shazam dhe nuk mund të vendosë nëse do t’i përdorë ato fuqi për të mirë apo për të keq. Dwayne Johnson ka fizikun e duhur për të luajtur një titan komik, dhe ish-007 Pierce Brosnan luan mentorin e tij, Doktor Fate.

5. The Banshees of Inisherin

Filmi i Martin McDonagh’s Three Billboards Outside Ebbing, Missouri fitoi një sërë çmimesh Oscar dhe Bafta, por filmi i tij më argëtues mbetet kapi i tij gangsterësh, In Bruges. Katërmbëdhjetë vjet më vonë, McDonagh ribashkohet me yjet e atij filmi, Colin Farrell dhe Brendan Gleeson, për një komedi të zezë të vendosur në një ishull të largët në brigjet perëndimore të Irlandës.

6. My Policeman

Harry Styles ka qenë në dy filma të profilit të lartë këtë vit. I pari prej tyre, “Don’t worry darling”, mund të mos i kishte bindur të gjithë se ai ishte një aktor serioz dhe jo një yll i pashëm i pop-it, i kthyer në yll filmash, por kjo dramë e ndjeshme romantike mund ta ndihmojë britanikun. Drejtuar nga Michael Grandage dhe bazuar në një roman të Bethan Roberts, My Policeman paraqet Styles si një polic në vitet 1950 i cili është në një lidhje me një kurator mashkull (David Dawson), por që martohet me një mësuese femër (Emma Corrin).

7. Decision to Leave

Lajm i mirë për fansat e Vertigo, Basic Instinct dhe thrillers të tjerë të zhurmshëm, në të cilët detektivët e dashuruar mashtrohen nga gra të bukura misterioze: Park Chan-wook ka bërë shtesën e tij shembullore në këtë zhanër. Dhe ndërsa “Decision to Leave” është shumë më pak i çuditshëm se disa ose kryeveprat e mëparshme të Parkut, si Oldboy dhe The Handmaiden, nuk ka asnjë gabim për stilin e lëmuar të regjisorit korean dhe komplotin e ndërlikuar të çuditshëm. Park Hae-il luan si një detektivi i policisë që heton vdekjen e një alpinisti në Busan.

8. Triangle of Sadness

Suedez Ruben Östlund ka marrë dy herë radhazi çmimin kryesor nga Festivali i Filmit në Kanë. Në vitin 2017, ai fitoi Palmën e Artë për satirën e tij të botës së artit, The Square, dhe këtë vit ai e fitoi atë përsëri për vazhdimin e tij, Triangle of Sadness. Harris Dickinson dhe Charlbi Dean (i cili vdiq në gusht) luajnë si dy model të rinj në një lundrim luksoz. Shumica e pasagjerëve super të pasur janë tmerrësisht të sigurt për epërsinë e tyre. Por kur anija përmbyset dhe të mbijetuarit mbeten në një ishull të shkretë, nuk ka më rëndësi se kush ka më shumë para.

9. Lost king

Në vitin 2012, eshtrat e mbretit të Anglisë Richard III u zbuluan në një mjedis më pak se mbretëror: parkingun e makinave të Shërbimeve Sociale të Këshillit të Qytetit Leicester. Edhe më çuditërisht, personi që shtyu që vendi të gërmohej ishte një drejtuese marketingu, Philippa Langley, kryesisht sepse ajo kishte një “ndjenjë” se aty ishte varrosur Richard. Në filmin e historisë së saj më të çuditshme se fiction, Sally Hawkins luan si Langley, së bashku me Steve Coogan si ish-burrin e saj. Coogan gjithashtu shkroi skenarin me Jeff Pope, dhe regjisori është Stephen Frears, që do të thotë se Mbreti i Humbur vjen nga ekipi që qëndron pas një tjetër dokumentarie prekës britanike, Philomena.

10. Ticket to Paradise

Komeditë romantike magjepsëse të Hollywoodit pothuajse kanë vdekur, kështu që është lehtësim të shohësh Ticket to Paradise, një tjetër nga Ol Parker, regjisori i Mamma Mia: Here We Go Again! Julia Roberts dhe George Clooney luajnë dy ish-bashkëshortë të cilët detyrohen të kalojnë kohë së bashku kur vajza e tyre (Kaitlyn Dever) njofton se do të martohet në Bali, vetëm një muaj pasi takoi të fejuarin e saj. Ish-ët planifikojnë të sabotojnë martesën e nxituar të vajzës së tyre, por a mund t’ua ndryshojnë mendjen rëra e bardhë, detet bruz dhe koktejet e forta të Balit?