Juventusi nuk heq dorë nga pista Nicolò Zaniolo. Sipas portalit turk “Fanatik”, klubi i Juventusit ka ofruar 30 milionë euro plus bonuse, shifër kjo afër klauzolës së largimit prej 35 milionë të përfshirë në kontratën e italianit. 

Galatasaray, pasi mori Tete nga Shakthar, hap shitjen e Zaniolos vetëm 6 muaj pas mbërritjes së tij në Turqi.

Blerja e Tete, një anësor me këmbë të majtë që luan në të djathtë ashtu si Zaniolo, e bën Galatsaray më të gatshëm për të shitur italianin. 

Ndërkohë, klubi turk, falë fitores 3-0 në Slloveni ndaj Olimpijas së Lubjanës, praktikisht ka fituar pasimin për fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve, por pa Zaniolo, i pa thirrur për probleme të vogla fizike. Ish-Roma nuk duket më në qendër të projektit turk dhe 30 milionë euro mund të mjaftojnë për të vulosur divorcin.

Juve, megjithatë, fillimisht duhet të shesë dhe më pas të blejë dhe për këtë arsye ky negocim është dorë për dore edhe me marrëveshjen Lukaku-Vlahovic me Chelsean, si dhe shitjen e Zakaria dhe Pellegrini. 

Zaniolo do t’i jepte Allegrit një alternativë shtesë në sulm për Allegrin, imagjinatë dhe dinamizëm në shërbim të skuadrës.

Me largimin e Milinkovic-Savic dhe Kessie, që të dy ikën në Arabi, emri i ri për mesfushën në krye të listës së Giuntolit është ai i Sofyan Amrabat. 

Mesfushori maroken, i tërhequr edhe nga Manchester United, me kënaqësi do të qëndronte në Serie A, por Fiorentina ka bërë një kërkesë për 25 milionë plus bonuse.

Shumë para që Juve mund t’i mbledhë vetëm me transferime. Një nga këto mund të jetë sensacionale dhe të shqetësojë Paul Pogba, problemet fizike të të cilit ende nuk janë zgjidhur dhe mund të shpresojë që të paktën të kthehet në stol brenda 3-4 javësh. 

Arabia vazhdon ta përballojë atë me Juventusin, i cili do të mbledhë 10 milionë euro dhe do të kursejë 8 neto (plus 2 bonuse) të pagës që pritet deri në vitin 2026.