Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka deklaruar se presidenti rus, Vladimir Putin ka dështuar në pushtimin e Ukrainës.

Sipas tij, kostot e Rusisë në këtë luftë kanë qenë të mëdha. Scholz ka thënë se “Putin do të negociojë për paqen kur të kuptojë se nuk e thyen dot mbrojtjen e Ukrainës”.

Ndryshe, përgjigja e Gjermanisë ndaj pushtimit të Ukrainës ka qenë në qendër të vëmendjes për shkak të varësisë së madhe të vendit nga gazi rus.

Ndërkohë kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën.

Duke folur për Sky News në Davos, Eduard Heger citohet të ketë thënë se “para së gjithash është e rëndësishme që Ukraina janë fqinjët tanë dhe ne jemi plotësisht me ta, që ata të fitojnë dhe të ruajnë demokracinë dhe sovranitetin e tyre”.

“Së dyti ata janë fqinjët tanë dhe është shumë e rëndësishme që fqinjët tanë të jenë të qëndrueshëm dhe të begatë”.

“Dhe së treti ne jemi të radhës. Nëse ata dështojnë, ne e dimë se Rusia do të shkojë më tej, kështu që kjo është me të vërtetë shumë jetike dhe ne duhet ta kuptojmë, veçanërisht në Bashkimin Evropian”.