Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesusis, i cili ka vizituar Sirinë pas tërmeteve vdekjeprurëse që tronditën vendin ka dhënë një konferencë shtypi mbi situatën.

Ai ka deklaruar se rreth 110 ton furnizime mjekësore janë dërguar në zonat e prekura në Siri dhe një fluturim tjetër është planifikuar të arrijë sonte me më shumë furnizime të tjera, ndërsa ka shtuar se OBSH është e përkushtuar për të mbështetur popullin sirian.

Megjithatë, ai deklaroi se vdekjet totale do të vazhdojnë të rriten dhe OBSH po pret më shumë informacion për të dalë nga zonat e kontrolluara nga rebelët në veriperëndim të Sirisë.