Arrestohet durrsaku me tre emra, në kërkim ndërkombëtar (VIDEO)

10/10/2018 - 15:48

Policia e Durrësit, Forca e Posaçme "Shqiponjat",  mbështetur nga FNSH, kanë ushtruar kontrolle të befasishme për kapjen e personave në kërkim kombëtar e ndërkombëtar.

Si rezultat i kontrolleve, është arrestuar një tjetër shtetas i shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi autoritetet italiane e kanë dënuar me 8 vite burgim.

Shërbimet e Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës në bashkëpunim me Interpol Tirana pas informacioneve të marra në rrugë operative  për një shtetas të dënuar në Itali dhe si rezultat i kontrolleve të befasishme të Policisë, kanë bërë të munduar lokalizimin dhe kapjen e tij, konkretisht:

• Ferdinand Tare (Ferdinand LUKA,  Alfred DAJA), 53 vjeç, banues në Durrës.

Shtetasi i mësipërm ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma/Itali, më datë 05.10.2018,  pasi Autoritetet Gjyqësore Bari- Itali e kanë dënuar me 8 vjet 2 muaj e 18 ditë, për veprën penale “Organizatë kriminale, me qëllim trafikimin e lëndëve narkotike të llojit heroinë”, parashikuar nga neni 73, 74 etj të Kodit Penal Italian.

Kontrollet do vijojnë në të gjithë territorin e qarkut Durrës për kapjen e personave në kërkim për vepra të ndryshme penale, të atyre që qarkullojnë me armë zjarri, apo kryejnë trafiqe të paligjshme.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një 53-vjeçar grek ka vrarë veten pasi gruaja e tij shqiptare e denoncoi për abuzim të vajzës 10-vjeçare, nga martesa e saj e parë.

Tri ditë pas vetëdorëzimit në Polici, Gjykata e Tiranës ka lënë të lirë Fabiol Alushin, njërin prej të kërkuarve për përplasjen me armë n

Dyqan kokaine, vjedhje dhe zjarr në tentativë në një klub nate për arsye xhelozie.

Një autobus i nisur nga Genoa e Italisë është përfshirë në një aksident në Zyrih të Zvicrës.

Një shtetas shqiptar me banim në qytezën e Corit u arrestua në kuadër të një operacioni antidrogë të policisë italiane në provincën e Rom

Shumë grupe të shqiptarëve në Britani të Madhe janë të përfshirë në kontrabandimin e emigrantëve të paligjshëm drejt shtetit ishullor.

Dy shqiptarë kanë mbetur të plagosur në një aksident rrugor të ndodhur në Ponte delle Priula të Italisë.

Policia ka arrestuar një person të shpallur në kërkim.

Policia italiane ka shkatërruar një bandë shqiptare që shiste kokainë dhe kryente grabitje në Riviera, si dhe vunë në pranga dy anëtarë t

Një shtetas shqiptar është ekstraduar nga Greqia, i dënuar me 16 vite burg për vrasje.