Kërcënoi prokurorin dhe policinë, në pranga kreu i shumëkërkuar i grupit kriminal

07/12/2017 - 09:03

Ndalohet një person i shumëkërkuar i dyshuar si organizatori i një grupi të strukturuar kriminal në fushën e kultivimit dhe të trafikimit të drogës.

I ndaluari është Marko Bushi, 41 vjeç, banues në Urakë  të Burrelit

Në tetor të një viti më parë, Bushi kërcënoi prokurorin dhe forcat e policisë lokale të cilët kishin shkuar për asgjësimin e 10 mijë rrënjëve kanabis në fshatin Myzë të bashkisë Mat. 

"Më datën 05.10.2016, në bazë të një plani paraprak, shërbimet e Policisë të Komisariatit të Policisë Mat, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Mat, kanë ushtruar kontroll territori për kultivim të bimëve narkotike në fshatin Myzë, Njësia Administrative Lis, Bashkia Mat. Gjatë operacionit u gjetën dy parcela të kultivuara me bimë narkotike ku u asgjësuan gjithsej 10 480 bimë Cannabis Sativa.

Shtetasi i lartpërmendur ka kërcënuar Prokurorin dhe forcat e Policisë lokale. Me ndërhyrjen e FNSH-së operacioni vijoi dhe u finalizua me asgjësimin e bimëve narkotike", njofton policia e shtetit.

Në vijim të veprimeve të kryera është bërë i mundur identifikimi i autorit, dokumentimi i veprimtarisë kriminale të tij dhe grupit që ai drejtonte në fushën e kultivimit dhe trafikimit të lëndëve narkotike.

Nga hetimet e kryera rezulton se ky shtetas ishte në rolin e organizatorit të grupit kriminal.

Arrest me burg

Gjykata e Krimeve të Rënda më datë 21.03.2017, ka caktuar masën e sigurisë "Arrest me Burg", për Bushin, për veprat penale "Prodhimi dhe shitja e narkotikëve", "Kultivimi i narkotikëve", "Grupi i strukturuar kriminal", dhe "Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale dhe grupi i strukturuar kriminal".

Vijon puna për dokumentimin e plotë dhe kapjen e personave të tjerë të këtij grupi kriminal.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Policia italiane e komunës së Valfabbrica në rajonin e Umbrias ka arrestuar në flagrancë një trafikant droge shqiptar.

Policia Kufitare e Igumenicës ka sekuestruar një sasi prej 73.8 kg kanabis dhe 2.3 kg kanabis çokollatë që u trafikua nga kufiri shqiptar

Nga Komisariati i Policisë Durrës mësohet se një grua ka rënë nga dritarja e banesës teksa pastronte.

Policia greke ka kapur një ngarkesë me drogë në kufirin greko-shqiptar, ndërsa është arrestuar një 49-vjeçar dhe është shpallur në kërkim

Pas administrimit të 15 deklarimeve, mes tyre edhe politikanë, Krimet e Rënda mbyllin hetimet për dosjen "Babale". Report Tv mëson eksklu

Policia e Shtetit ka ybuluar një laborator heroine në një zonë periferike të Hasit, në fshatin Brenog brenda të cilit është gjetur lëndë

Këngëtari Arkimed Lushaj, i njohur me emrin e artit “Stresi” ka dalë dot para Gjykatës së Tiranës ku u njoh sot me masën e sigurisë “arre

Një aksident i rëndë ka ndodhur paraditen e të premtes në fabrikën e çimentos në Elbasan.

Një operacion i madh po zhvillohet në Veri të vendit.

"Forca e Ligjit" ka goditur dy raste të armëmbajtjes pa leje dhe katër raste të shpërndarjes së lëndëve narkotike.