Prangoset banda shqiptare e hajdutëve, mes të arrestuarve edhe dy gra (FOTO)

20/01/2020 - 17:09

Karabinierët e stacionit policor në Marche, natën mes të shtunës dhe të dielës, kanë mundur të çmontojnë një grup kriminal hajdutësh, që vidhnin apartamente në Macerata.

Hajdutët kryenin vjedhjet pa u shqetësuar, ndërsa mes të arrestuarve janë dy burra e dy gra. Të katër të prangosurit janë shqiptarë. Grupi vidhet kryesisht apartamente, ndërsa së fundmi kishte “zgjeruar” zonën ku zhvillonte grabitjet, shkruajnë mediat italiane.

Policia ka hetuar grupin imtësisht. Grupi i hajdutëve vepronte në një mënyrë të fshehtë dhe të organizuar. Ndërsa dy gratë rrinin duke “ruajtur” zonën, dy burrat hynin në banesa dhe kryenin vjedhjet. Në një nga vjedhjet, ndërsa ishin në vëzhgim, policia arrestoi të gjithë anëtarët e grupit.

Forcat policore arritën të sekuestrojnë një sërë sendesh të çmuara si telefonë celularë, varëse floriri, varëse argjendi etj. Po ashtu, në makinën që grupi i grabitësve përdorte kishte edhe mjete si doreza, çelësa, leva etj, sende që përdoreshin për të kryer bastisjet. Së paku 4 vjedhje janë dokumentuar tashmë nga karabinierët.

Gjithçka e sekuestruar, por edhe gati 5 mijë euro, të dyshuara të ardhura nga krimi, i janë dorëzuar autoriteteve gjyqësore. Të dyshuarit u vendosën në burg, në pritje të seancës gjyqësore në ngarkim të tyre.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një aksident ka ndodhur në bulevardin ”Bajram Curri” të kryeqytetit, pasi një mjet përplasi këmbësorin e moshuar.

Tre të rinj, dy djem dhe një vajzë janë shoqëruar mbrëmjen e sotme në komisariatin e policisë Durrës.

Neutralizohet pas 5 orësh negociata 71-vjeçari Lefter Zhidru në Elbasan pas terrorit që shkaktoi, duke qëlluar mbi policinë që shkoi ta a

Ky është Lefter Zhidro, 71-vjeçari i cili prej orës 13 e 20 minuta është rrethuar nga policia në shtëpinë e tij në lagjen 11 Nëntori, për

Ndërron jetë një elektricist në Dibër. Ngjarja ka ndodhur sot, teksa viktima ishte duke punuar.

Zbardhet dinamika e ngjarjes që tronditi Elbasanin mesditën e sotme, ku një 71-vjeçar ka hapur zjarr ndaj Policisë dhe po vijon të qëlloj

Pas vrasjes së Klevis Kapllanit në Rrogozhinë më 15 shtator, i cili u gjet i pajetë në makinën e tij, mund të fshihet një person i shpall

Të shtëna me armë janë regjistruar pak minuta më parë në Elbasan, ku është qëlluar në drejtim të efektivëve të policisë. Ngjarja mësohet

Goditet një tjetër rast i veprimtarisë kriminale në fushën e dhënies ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit, ndërsa në pranga u vunë d