Tërbuan policinë italiane, kapen ‘mat’ shqiptarët

Postuar: 12/10/2017 - 22:51

   Dy shqiptarë kanë rënë në pranga të policisë italiane pasi akuzohen për dhjetëra vjedhje të kryera në mes të dhjetorit dhe në fund të shkurtit në komuna të ndryshme të VCO.

Në ngarkesë të tyre, Policia e Verbania, aktualisht e drejtuar nga kapiteni Stefano Covolo, kanë gjetur prova të mjaftueshme për të paktën 19 raste (nuk përjashtohen dhe të tjera), ku në një rast ata arrinin të fitonin qindra mijëra euro. Maringlen Stojani, 33 vjeç, dhe Fation Pjetergjokaj, 25-vjeç banojnë në Verbania dhe Gravellona.

Ata e njihnin mirë territorin dhe më pas kanë bërë të mundur që në bashkëpunim me disa kolegë ta shtrinin aktivitetin e tyre dhe në Milano.

Ata hynin nëpër shtëpi mbrëmjeve të vona dhe vishnin bizhuteri ari dhe para. Në një rast ata gjithashtu kishin vjedhur mallra me vlerë 60 mijë euro.

Hulumtimi për shqiptarët kishin filluar në dhjetor 2016 pas u vodhën disa shtëpi në në qytetet e Cannock dhe Mergozzo.

Por hetimet vazhduan, dhe policia fillimisht ka identifikuar makinën e përdorur nga dy të dyshuarit dhe pastaj për të arritur identifikimin e tyre.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Një makinë në ecje është përfshirë nga flakët mbrëmjen e sotme në Korçë.

   Një i ri 23-vjeçar R.L. banues në fshatin Xhafzotaj ka kaluar për ndjekje penale, pasi është përfshirë në një aksident.

   Ka shkuar në 12 numri i personave të shoqëruar në lidhje me atentatin ku mbeti i vrarë Aleksandër Ndoka, vëllai i ish-deputetit Arben

   Një 16-vjeçare është larguar nga shtëpia, duke vënë në alarm familjen e saj.

   Kundërshtojnë punonjësit e policisë duke përdorur sende të forta, arrestohen në flagrancë tre shtetas.

   Një person i pajetë është gjetur brenda një ashensori në lagjen nr.4 të qytetit të Sarandës.

Një makinë ka dalë nga rruga dhe për pasojë kanë mbetur të plagosur tre persona.

Një 57-vjeçar është arrestuar nga policia pasi ka kanosur dhëndrrin e tij me armë gjahu.

Policia ka bërë me dije se është goditur një tjetër rast i tentativës për trafikim të lëndëve narkotike.

Dy shqiptarët e arrestuar me 42 kilogramë drogë marijuanë kanë dalë në gjyq, por kanë qëndruar të heshtur duke mos thënë asnjë fjalë.