Tre gra në Durrës rrihen nga burrat, kërkojnë ndihmën e policisë

08/11/2018 - 15:50

Femrat shqiptare në përgjithësi, vijojnë të jenë viktimë e dhunës nga bashkëshortët e tyre. Një studim i INSTAT në muajin tetor, nxorri se qarku i Durrësit është me numrin më të lartë të grave të dhunuara.

Raste të tilla, ka pothuajse çdo ditë në komunikatën e Policisë së Shtetit, ku të reja apo të moshura, durrsaket rrihen nga burrat.

Jo më larg se një ditë më parë, në qytetin e Durrësit janë plotësuar tre kërkesë-padie për lëshimin e urdhrit të mbrojtes së menjëhershme, për tre shtetase, konkretisht për:

  • Shtetasen E.R., vjeçe 60, banuese në Durrës, pasi bashkëshorti M.O., vjeç 69, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj dhe,
  • Shtetasen M.K., vjeçe 31, banuese në Durrës, pasi bashkëshorti, shtetasi V.A., vjeç 45, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj.
  • Shtetasen D.S., vjeçe 45, banuese në Durrës, pasi bashkëshorti D.S., vjeç 51, ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj saj. 

Për rastet në fjalë, materialet i kaluan Gjykatës së Shkallës së Parë Durrës. Ligji nr. 9669 datë 18.12.2006. “Për masat ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një aksident me pasojë vdekjen e një shtetasi ka ndodhur pak minuta më parë në fshatin Koritë të Korçës.

Një aksident i rëndë është regjistruar pak minuta më parë në aksin Milot-Rrëshen, pranë urës së Zogut.  

Interpol Tirana ka ekstraduar dy persona nga Greqia, të cilët janë dënuar në Shqipëri nga gjykata. E.Sh.

Shtatë emigrantë janë kapur nga policia në Kapshticë, pasi po tentonin që të futeshin ilegalisht nga Greqia në Shqipëri.

Policia e Himarës u vjen në ndihmë dy turistëve të huaj, Sem Besem 25 vjeç dhe Valeria Luk 27 vjeçe të cilët kishin humbur në një zonë të

Ditën e sotme janë identifikuar dy persona që dyshohen si autorë të grabitjes së bujshme në Rinas, ndërsa është bërë publik identiteti i

50-vjeçari Bernard Uka i cili u vetëplagos rreth orës 11:55 paraditen e sotme në Tiranë, ka ndërruar jetë në spital për shkak të plagëve

Një person është vetëplagosur sot në banesën e tij përballë godinës së Kuvendit të Republikës së  Shqipërisë. 

Dy turistët belgë, të cilët humbën gjurmët prej mbrëmjes së djeshme në zonën malore Çikë-Iljaz, janë lokalizuar në malin pranë fshatit Dh

Një person ka rënë nga lartësia dhe ka humbur jetën gjatë rrugës për në spital.