"Vajza rrëshqiti e para, djali u hodh ta ndihmonte", flet i riu që shpëtoi nga mbytja dy fëmijët

28/01/2021 - 11:55

Ledion Mita është i riu që shpëtoi nga mbytja dy fëmijët të cilët ranë në ujerat e lumit Gjanicë në Fier.

Në një rrëfim për BalkanWeb, 33-vjeçari tha se fëmijët ishin duke luajtur, kur njëri prej tyre rrëshqiti dhe përfundoi në lumë dhe më pas tjetri u hodh për ta ndihmuar.

Ai tha se duke marrë shkas nga fakti se të miturit nuk po arrinin dot të dilnin nga uji, pasi i mori rryma, u hodh dhe i shpëtoi.

"Kisha dalë xhiro. Pashë dy fëmijë që po luanin. Në fillim ishte vajza që i rrëshqiti këmba e para dhe kushëriri i saj, se di ça e kishte, u hodh që ta ndihmonte. Në momentin kur bien në ujë, i merr rryma dhe i fundos të dy. Vajzën zëre se e nxori gati të vdekur në pjesën e urës aty. E pash që s’kisha më nga mbaja dhe u hodha me gjithë rroba. Kapa vajzën të parën, dhe e nxorën të tjerët më pas. Më pas kapa djalin. Erdhi ambulanca dhe i çoi në spital. Fëmijët po luanin. Nuk patën rezistencë se poshtë ka dhe myshk dhe forca e rrymës i mori. Mendova që në momentin e parë të hidhesha. S’e merrte njeri atë iniciativë."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Goditet një tjetër rast i tentativës për kultivim të bimëve narkotike.

Sekuestrohen fara kanabisi, vihet në pranga poseduesi.

Agjentët e Policisë Kombëtare në Spanjë, në kuadër të operacionit të koduar “Vergel”, kanë vendosur në pranga 8 persona, mes tyre dhe shq

Një automjet në Tiranë ka përplasur për vdekje një këmbësore. Burimet zyrtare bëjnë me dije se viktima është ende e paidentifikuar.

Një aksident tragjik është regjistruar në aksin rrugor Vlorë-Peshkëpi me pasojë vdekjen e një të mituri.

Zyra e OSHEE në rrugën “Qemal Stafa” në Tiranë ka rënë pre e grabitësve.

Policia e Durrësit njofton se ka arrestuar drejtuesin e mjetit që aksidentoi për vdekje këmbësorin e moshuar.

Një person dyshohet se është mbytur në akuariumin e portit të Durrësit.

Pamjet që vijnë nga vendngjarja e aksidentit tragjik të regjistruar rreth orës 14.55, në autostradën Durrës-Tiranë, pranë mbikalimit të F

Një aksident me pasojë vdekjen e një këmbësori ka ndodhur mesditen e sotme në Durrës.

Humb jetën një punonjës në punimet për aeroportin e Kukësit.