“Çelësi” i artistit shqiptar në Itali

15/01/2018 - 18:12

   Sot një nga qytezat e Italisë identifikohet më këtë vepër monumentale. “Chiave” “Çelësi” i vendosur në Cervinara, në afërsi të Napolit është krijimi i shqiptarit Alfred Mirash Miloti.

20 metra e lartë, e çeliktë, ajo është vendosur në hyrje të qytetit. Është mirënjohja e artistit për vendin që i hapi derën 26 vite më parë.

Në një pjesë të krijimtarisë së tij, çelësi është një element të cilin e ndesh shpesh. Në rastin konkret forma në shkronjën e “u-së” tregon se ai i Cervinarës” e kreu detyrën e tij.

Ky çelës i kapërceu kufijtë e një vepre monumentale. Historia e Alfred Mirash Milotit tërhoqi vëmendjen e mediave italiane, edhe për mesazhin që ai i jep botës ku një nga sfidat e saj është emigracioni. “Çelësi” si simbol është vendosur në fanellat e ekipit amator të qytezës dhe një shkollë atje quhet “La Chiave di Cervinara”.

Të njëjtin simbol, artisti do ta çojë edhe në Kinë, ku prej kohësh është angazhuar si pedagog i pikturës në Universitetin e Jinan-it.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

"Pengu" i autorit Saimir Gongo për tre net me radhë, mori vëmendjen dhe duartrokitjet e publikut durrsak në skenën e teatrit “Aleksandër

Poeti Xhevahir Spahiu nuk i ka mbajtur lotët kur ka lexuar lajmërimin e vdekjes së shkrimtarit Fatos Arapi ngjitur pas një shtylle. 

Ndahet nga jeta në moshën 89-vjeçare shkrimtari i njohur Fatos Arapi.

Përpara ceremonisë vjetore të American Music Awards, abc NEWS ka lajmëruar se kush do jenë yjet që do prezantojnë eventin e madh muzikor.

Filmi ‘Nëntori i Ftohtë’ nga Ismet Sijarina është shpërblyer me çmimin e audiencës në festivalin e filmit në Cyrih.

Këngëtarja e operas, Montserrat Caballe, dueti i të cilës me Freddie Mercury-n u bë himni i Lojërave Olimpike të Barcelonës në 1992, ësht

Ka qenë befasuese për shumë pjesmarrës në ceremoni, çelja e ekpozitës personale e piktorit Jordan Findiku, ekspozitë e cila duhet thënë s

Këngëtari i famshëm francez Charles Aznavour ka ndërruar jetë në moshën 94-vjeçare.