Instrumenti i saksit, degë e re në shkollën artistike “Jan Kukuzeli” në Durrës

29/08/2019 - 14:07

Saksofoni do të jetë për herë të parë pjesë e programeve mësimore në shkollën e mesme artistike “Jan Kukuzeli” të Durrësit.

Lajmin e ka bërë të ditur drejtori i shkollës, Orges Mema, i cili ka shtuar se tashmë kanë filluar regjistrimet në degën e saksit për të gjithë nxënësit që kanë përfunduar shkollën 9-vjeçare.

Prej disa dekadash, qyteti i Durrësit është dalluar për instrumentistët e frymës, ndër të cilët më i shquari mbetet Dash Hoxha. Artisti durrsak, që aktualisht jeton në SHBA, në fillim të viteve 1970 krijoi mitin e saksofonistit të Festivaleve në RTSH e të skenave të çdo lloji.

Gentian Salillari është durrsaku tjetër i mirënjohur si saksofonist i spektakleve televizive.

Mësuesi i instrumentit të saksit në shkollën “Jan Kukuzeli” do të jetë Pirro Sota, për 31 vjet më radhë anëtar i Orkestrës Sinfonike të RTSH-së.

G.K.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sot Akademia e Shkencave ka mbledhur tryezën “Kadare dhe letrat shqipe” ku është ka ripropozuar shkrimtarin Ismail Kadare për çmimin “Nob

Ylli i Pop-it Billie Eilish triumfoi në Grammy's 2020, duke fituar pesë çmime, duke përfshirë artistin më të mirë dhe këngën e vitit.

Një ditë më parë në qytetin e Durrësit është organizuar kampionati i 10-të i ping-pongut për shkollat 9-vjeçare të rrethit.

Eglantina Kume është aktorja durrsake, e cila ka mbetur si një “meteor” i kinematografisë shqiptare.

Regjisori Pëllumb Kulla rrëfen në emisionin “Kjo Javë”, në News24, takimin me ish-diktatorin Enver Hoxha, teksa familja e tij ishte e per

Teatri Kombëtar ka kujtuar sot 73-vjetorin e aktorit të madh Roland Trebicka, shtatë vite pas ndarjes nga jeta më 6 mars 2013, pas një së

Piktori Arben Kristani ka hapur këto ditë në Durrës ekspozitën e tij të tretë brenda pak vitesh në qytetin bregdetar.

Pas ndarjes së parakohshme nga jeta të aktorit të famshëm Xhevdet Ferri, ka reaguar edhe teatri i Durrësit "Aleksandër Moisiu".

Kinematografia shqiptare humbet një nga aktorët e saj më të mirë.

Është ndarë nga jeta në moshën 86-vjeçare regjisori i mirënjohur shqiptar, Fehmi Hoshafi.