Ndahet nga jeta një nga parodistët e Vlorës

30/05/2019 - 15:59

Ndahet nga jeta në moshën 65-vjeçare një nga parodistët e njohur të Vlorës dhe shumë i dashur për publikun shqiptar, Muhamet Lika.

Aktori i madh i humorit vuante prej kohësh nga sëmundja e zemrës, ndërsa ishte për kurim në Itali. Shkaku i vdekjes mësohet të jetë ataku kardiak.

Muhamet Lika numëron qindra role në skenën e humorit me një aktivitet 41-vjeçar, ndërsa është vlerësuar së fundmi nga Presidenti i Republikës me titullin "Mjeshtër i madh".

Fitues i shumë titujve dhe çmimeve, Lika ishte baba i dy fëmijëve. Ndarja nga jeta e aktorit Lika padyshim është një humbje e madhe për artin dhe kulturën shqiptare ndërsa familja humbi njeriun e jetës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Artisti i madh durrsak, Haxhi Rama feston sot 77-vjetorin e lindjes.

Vazhdon puna për zbatimin e projektit për restaurimin e pjesëve të dëmtuara të murit të kalasë së Durrësit.

Aktorja e mirënjohur durrsake, Aishe Stari feston sot ditëlindjen e saj.

Artisja e njohur shkodrane Rita Ndoci cila jeton prej vitesh në emigracion, ka reaguar përmes një postimi në “Facebook” për shembjen e Te

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore del në mbrojtje të Teatrit Kombëtar, duke u shprehur se mund të restaurohet me sukses.

Ka nisur puna për pastrimin e pjesëve të murit të Kalasë së Durrësit që u shemb nga tërmeti i 26 nëntorit.

Në vitin 2017, nga sheshi para portit të Durrësit u larguan shtatë skulptura parku, të cilat i hapën rrugë zbatimit të projektit që morri

Ashtu si çdo gjë po ndodh online kohët e fundit për shkak të koronavirusit, e njëjta ka ndodhur edhe me Eurovizionin.

Këshilli Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore ka shpallur banesën e Maks Velos monument kulture.

Me ide kreative siç karakterizohet gjithnjë puna e saj, që përqafohen menjëherë nga publiku, regjisorja Driada Dervishi nuk qëndroi pushi