Nxënësit e Durrësit fitojnë 7 nga 14 çmimet e olimpiadës së matematikës në Kosovë

21/05/2019 - 16:44

Nxënsit e shkollave 9-vjeçare të qytetit të Durrësit kanë arritur një tjetër sukses në Olimpiadën e 24 të Matematikës që u zhvillua këtë fundjavë në Klinë të Kosovës.

Nga 14 çmime në total, nxënësit e klasave të shtata, teta dhe të nënta, fituan katër çmime të para, dy çmime të dyta dhe një çmim të tretë. Gjithashtu edhe 7 nxënësit pjesëmarrës të klasave të teta u vlerësuan me "Lëvdatë", duke qenë se ishin pak më poshte me pikë se zona e çmimeve.

Përgjegjësi i sektorit shkencor në Qendrën Kulturore të Fëmijëve Durrës, Agron Xhyra është shprehur i kënaqur me rezultatet duke theksuar se "falë punës së vazhdueshme që kemi bërë me nxënësit që morën pjesë në këtë olimpiadë, ne morën 7 çmime nga 14 të mundëshme, një sukses që flet vetë, ashtu siç ndodhi edhe dy javë më parë në olimpiadën "Matematika 7" që u zhvillua në Durrës, ku tre nxënësit tanë nga Durrësi fituan tre çmimet e para."

Rezultatet e nxënësve nga Durrësi janë vlerësuar edhe nga organizatorët e Olimpiadës gjatë ceremonisë së shpërndarjes së çmimeve ditën e diel në 19 maj. Në këtë olimpiadë morën pjesë 130 nxënës nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali i zi dhe Lugina e Preshevës.

Fituesit sipas klasave:

Klasa e shtatë

1.Erina Çollaku, shkolla "Kushtrimi i lirisë", çmimi i parë

2.Irian Kuliçi, shkolla "Kushtrimi i lirisë", çmimi i parë

3.Lend Kalemasi, shkolla "Vinçenc Prendushi", çmimi i parë

4.Erka Koka, shkolla "Vasil Ziu", çmimi i tretë

Klasa e nëntë:

1.Sabrina Alushi, shkolla "Turgut Ozal", çmimi i parë

2. Tedi Kallço, shkolla "Vinçenc Prendushi", çmimi i dytë

3. Nijada Kacmoli, shkolla "Turgut Ozal", çmimi i dytë

Klasa e tetë:

1.Andrea Boduri, shkolla "Kushtrimi i lirisë", lëvdatë

2. Egis Lika, shkolla "Vincenc Prendushi", lëvdatë

3.Redis Madani, shkolla "Iliria", lëvdatë

4.Sofia Tozaj, shkolla "Turgut Ozal", lëvdatë

5.Erlisa Demneri, shkolla "Turgut Ozal", lëvdatë

6.Klidi Domi, shkolla "Kushtrimi i lirisë", pjesëmarrje

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

17-vjeçarja Hajrie Dedej, ka prezantuar gjatë këtyre ditëve, ekspozitën e saj të parë.

Mbrëmjen e kësaj të premteje në Durrës do të organizohet një koncert me muzikë tradicionale Bretone.

Ismail Kadare, shkrimtari i mirënjohur shqiptar ka fituar çmimin "Pak Kyongni" për vitin 2019.

Nga Gëzim Kabashi

Liliana Çika është rikthyer këto ditë në Durrës me një ekspozitë të pazakontë.

Aktori Hysen Bashhysa feston sot 72-vjetorin e lindjes. Ceni, siç e thërrasin thuajse të gjithë lindi më 16 shtator 1947 në Durrës.

Atmosferë festive të jashtëzakonshme ka krijuar në amfiteatrin e Durrësit aktiviteti muzikor Karaoke i organizuar nga Bashkia e qytetit d

Më 12 shtator 2019, në Muzeun Arkeologjik të Durrësit u hap ekspozita “Art 2019” e piktores, skulptores dhe restaurueses së njohur Lilian

Mbrëmjen e kaluar në prani të mjaft artdashësve të kinemasë, në arenën e Amfiteatrit antik të Durrësit u shfaq filmi italian “Un paese qu

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës njofton se mbrëmjen e sotme, 11 shtator 2019, është nata e fundit e projektit të përbashkë