Nxënësit e Durrësit fitojnë 7 nga 14 çmimet e olimpiadës së matematikës në Kosovë

21/05/2019 - 16:44

Nxënsit e shkollave 9-vjeçare të qytetit të Durrësit kanë arritur një tjetër sukses në Olimpiadën e 24 të Matematikës që u zhvillua këtë fundjavë në Klinë të Kosovës.

Nga 14 çmime në total, nxënësit e klasave të shtata, teta dhe të nënta, fituan katër çmime të para, dy çmime të dyta dhe një çmim të tretë. Gjithashtu edhe 7 nxënësit pjesëmarrës të klasave të teta u vlerësuan me "Lëvdatë", duke qenë se ishin pak më poshte me pikë se zona e çmimeve.

Përgjegjësi i sektorit shkencor në Qendrën Kulturore të Fëmijëve Durrës, Agron Xhyra është shprehur i kënaqur me rezultatet duke theksuar se "falë punës së vazhdueshme që kemi bërë me nxënësit që morën pjesë në këtë olimpiadë, ne morën 7 çmime nga 14 të mundëshme, një sukses që flet vetë, ashtu siç ndodhi edhe dy javë më parë në olimpiadën "Matematika 7" që u zhvillua në Durrës, ku tre nxënësit tanë nga Durrësi fituan tre çmimet e para."

Rezultatet e nxënësve nga Durrësi janë vlerësuar edhe nga organizatorët e Olimpiadës gjatë ceremonisë së shpërndarjes së çmimeve ditën e diel në 19 maj. Në këtë olimpiadë morën pjesë 130 nxënës nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali i zi dhe Lugina e Preshevës.

Fituesit sipas klasave:

Klasa e shtatë

1.Erina Çollaku, shkolla "Kushtrimi i lirisë", çmimi i parë

2.Irian Kuliçi, shkolla "Kushtrimi i lirisë", çmimi i parë

3.Lend Kalemasi, shkolla "Vinçenc Prendushi", çmimi i parë

4.Erka Koka, shkolla "Vasil Ziu", çmimi i tretë

Klasa e nëntë:

1.Sabrina Alushi, shkolla "Turgut Ozal", çmimi i parë

2. Tedi Kallço, shkolla "Vinçenc Prendushi", çmimi i dytë

3. Nijada Kacmoli, shkolla "Turgut Ozal", çmimi i dytë

Klasa e tetë:

1.Andrea Boduri, shkolla "Kushtrimi i lirisë", lëvdatë

2. Egis Lika, shkolla "Vincenc Prendushi", lëvdatë

3.Redis Madani, shkolla "Iliria", lëvdatë

4.Sofia Tozaj, shkolla "Turgut Ozal", lëvdatë

5.Erlisa Demneri, shkolla "Turgut Ozal", lëvdatë

6.Klidi Domi, shkolla "Kushtrimi i lirisë", pjesëmarrje

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një grusht intelektualësh me pasion historinë po hedhin dritë mbi të shkuarën e afërt të qytetit bregdetar duke gërmuar në ar

Nën tingujt e këngëve franceze, mbrëmjen e 23 qershorit është zhvilluar koncerti "Festa e Muzikës" në Durrës.

Regjisori italian Franco Zeffirelli është ndarë nga jeta në moshën 96 vjeçare.

Hapësira nënujore e bregdetit shqiptar ka një trashëgimi kulturore nënujore shumë të pasur, e cila nëse do të dokumentohej, certifikohej

Violinisti i madh durrsak Florian Vlashi njofton në faqen e vet në FB se, së bashku me kompozitorin e shquar durrsak Haig Zacharian, do t

Qemal Vrioni është një figurë interesante intelektuale e Durrësit.

Një thesar me monedha argjendi i zbuluar në Durrës [në vitin 2006?].

Durrsaku Loer Kume është shpallur fituesi i madh i “Çmimit Kadare” për vitin 2019.

*Pas 18 vitesh punë, duke inventarizuar dhe restauruar mbi 6 ton terakota, monedha dhe enë qeramike të zbuluara në Durrës në

Mjeshtri i madh i skenës, një prej themeluesve të teatrit “Aleksandër Moisiu”, Lutfi Hoxha, ka mbushur 85 vjeç.