“Ajri i ndotur ndikon në rritjen e kriminalitetit”

22/04/2019 - 18:46

Ajri i ndotur mund të ndikojë në rritjen e kriminalitetit. Ky është përfundimi i një studimi 2-vjeçar nga një hulumtues britanik, i cili ka analizuar shifrat e krimit në Londër.

Në studimin e cituar nga media britanike BBC thuhet se numri i ngjarjeve kriminale ishte më i lartë në ato ditë dhe zona ku niveli i ndotjes rritej ndjeshëm. Studiuesi Sefi Roth krahasoi krimet në zonat e prekura nga ndotja e shkaktuar nga gazrat që çlironin fabrikat në kryeqytetin britanik, me lagjet e tjera në të cilat ajri ishte më i pastër.

Në të njëjtin përfundim ka arritur më herët edhe një studim i ngjashëm në Shtetet e Bashkuara, ku analizohej marrëdhënia mes ndotjes dhe ngjarjeve kriminale. Megjithatë ende nuk shpjegohet se pse ajri i ndotur ndikon në rritjen e kriminalitetit dhe për këtë duhen studime më të zgjeruara.

Këto përfundime mund të ndihmojnë policinë të shtojë masat e sigurisë në zonat ku parashikohet rritje e intensitetit të ndotjes në ajër në ditë të caktuara. 9 në 10 banorë në gjithë botën thithin ajër të ndotur.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Katër veta, përfshirë një vajzë 15-vjeçare, janë gjetur të fshehur në automjete në përpjekje për tu larguar nga Maroku.

Për pak do të mbushë 108 vjeçe por asgjë nuk e ndal Luisa Zappitellin të marrë pjesë në votime.

Në sistemin diellor uji është më i bollshëm nga se mendohej, madje edhe në planetin xhuxh, në Pluton ndodhet një oqean nën sipërfaqen e n

Personi që po martohet tek hoteli “Rogner”, ndërsa disa metra më larg, në sheshin para kryeministrisë zhvillohej protesta e opozitës ësht

Nëse nuk ke patur fat në marrëdhëniet e tua të dashurisë, kjo mbase ka të bëjë me faktin se ende nuk ke takuar shpirtin tënd binjak, por

Në fushë ishte i papërmbajtshëm, teksa golat e tij kanë çmendur tifozët e Kolumbisë, por edhe të Parmës e Njukasëllit.

Mbretëresha Elizabeth e ka përjetuar keq vdekjen e një prej ndihmëseve më besnike që i ka shërbyer për një kohë të gjatë.

Të ndahesh nga partneri/partnerja nuk është diçka e lehtë, sidomos kur nuk jeni të sigurt për vendimin që po merrni.

Dukesha e Kembrixhit është gjithmonë në super formë fizike!

Fotoja e dy majmunëve të vegjël të kapur pas njëri-tjetrit, tërhoqi vëmendjen e botës në fillim të vitit të kaluar.