Ushtria sudaneze ka goditur luftëtarët paraushtarakë me sulme ajrore në kryeqytetin, Khartoum, ndërsa luftimet vdekjeprurëse kanë vazhduar në Darfur edhe pse u përfol për një armëpushim.

Numri i të vdekurve vazhdon të rritet. Të paktën 512 njerëz janë vrarë dhe 4,193 janë plagosur pasi konflikti hyri në ditën e 13-të, sipas shifrave të ministrisë së shëndetësisë, megjithëse shifrat reale ka të ngjarë të jenë shumë më të larta.

Betejat vazhduan pavarësisht një armëpushimi tre-ditor, të ndërmjetësuar nga SHBA, që hyri në fuqi herët të martën. Avionët patrulluan qiellin mbi periferitë veriore të kryeqytetit dhe luftëtarët në terren shkëmbyen zjarr me artileri dhe armë të vogla.

Ka pasur përpjekje të shumta armëpushimi që nga shpërthimi i luftimeve më 15 prill midis ushtrisë së rregullt të Sudanit, e udhëhequr nga gjenerali Abdel Fattah al-Burhan, dhe RSF, e komanduar nga zëvendësi i tij i kthyer në rival, Mohamed “Hemedti” Hamdan Daglo. Të gjithë kanë dështuar.
Al-Burhan ra dakord të mërkurën me propozimin e IGAD për bisedime mbi zgjatjen e armëpushimit me 72 orë të tjera, tha ushtria.

Luftimet midis ushtrisë dhe RSF u ndezën për të dytën ditë radhazi në kryeqytetin e Darfurit Perëndimor, Geneina, dhe i dërguan civilët të iknin për në kufirin e afërt me Çadin, thanë dëshmitarët.
Të mërkurën, agjencia humanitare e Kombeve të Bashkuara raportoi për vrasje, plaçkitje dhe zjarrvënie në Geneina. “Rreth 50,000 fëmijëve të kequshqyer akute u është ndërprerë mbështetja e të ushqyerit për shkak të luftimeve,” tha ajo në një deklaratë.

OKB-ja ka paralajmëruar se deri në 270,000 njerëz mund të ikin në fqinjët më të varfër të Sudanit, Sudanin e Jugut dhe Çadin.Sudanezë të tjerë kanë kërkuar strehim në Egjipt në veri dhe Etiopi në lindje, por të dyja kërkojnë udhëtime të gjata dhe potencialisht të rrezikshme në tokë.

Qeveritë e huaja kanë përfituar nga armëpushimi për të organizuar autokolona rrugore, fluturime dhe anije për të nxjerrë mijëra qytetarë të tyre nga Sudani.