Mercenarët e Wagner kanë kërcënuar se do të marshojnë drejt Moskës pasi u pretendua se komandanti i luftës Yevgeny Prigozhin ishte mes të vdekurve në avionin e rrëzuar ditën e djeshme në Rusi.

Mediat sociale njoftuan vdekjen e tij të premten mbrëma, menjëherë pas lajmit për përplasjen dhe pretenduan se ishte shkaktuar nga ‘tradhtarët’ brenda Rusisë.

Zyrtarët rusë pohuan gjithashtu se Prigozhin ishte në aeroplan, i cili u rrëzua në një fushë, duke vrarë dhjetë veta në bord, vetëm dy muaj pas përpjekjes së tij të dështuar për grusht shteti kundër regjimit të Putinit.

Agjencia Federale e Transportit Ajror publikoi një listë të atyre që besonte se ishin në fluturim, duke përfshirë Prigozhin dhe zëvendësin e tij Dmitry Utkin.

Prigozhin, i njohur më parë si kuzhinieri i Putinit dhe me lidhje të gjata me diktatorin e Kremlinit, besohet të ketë qenë në një ‘listë të vrasjeve’ pasi kryengritja e tij dështoi dhe ai u internua në Bjellorusi.

Ndërsa më shumë pretendime për vdekjen e Prigozhin u përhapën, luftëtarët e Wagner postuan një video rrëqethëse në mediat sociale duke u zotuar për ndëshkim nëse udhëheqësi i tyre konfirmohet i vdekur.

Megjithatë, spekulimet sugjerojnë gjithashtu se Prigozhin mund të ketë falsifikuar vdekjen e tij pasi një avion i dytë, me lidhje me Wagner, u pa në radarin e fluturimit duke zigzag mbi të njëjtin rajon Tzer, 60 milje në veri të kryeqytetit.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që ai kishte arritur të zhdukej: ai u shpall zyrtarisht i vdekur në Afrikë në vitin 2019, përpara se të rishfaqej përpara pushtimit të paligjshëm të Ukrainës nga Rusia.

Dhjetë trupa janë nxjerrë nga rrënojat, kanë thënë shërbimet lokale të urgjencës, por MailOnline nuk është në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur nëse Prigozhin ishte një prej tyre.

Një fjalim i Wagner mbrëmë, i raportuar nga Sun, tha:

“Ne themi drejtpërdrejt se dyshojmë se zyrtarët e Kremlinës të udhëhequr nga Putini janw përpjekur për ta vrarë atë! Nëse informacioni për vdekjen e Prigozhin konfirmohet, ne do të organizojmë një Marsh të dytë të Drejtësisë në Moskë!”

Ndërkohë, njerëz të armatosur që pretendonin se ishin nga njësia, e paralajmëruan Putinin në një video të shpërndarë në internet: ‘Po flitet shumë tani për atë që do të bëjë Grupi Wagner. Mund t’ju themi një gjë.

“Ne po fillojmë, përgatituni për ne.”

Ndërsa fati i rivalit të tij të hidhur mbeti i panjohur, Presidenti rus shijoi një koncert përkujtimor të Luftës së Dytë Botërore dhe dha nderime ushtarake në Kursk, Rusi.