Ylli brazilian i Paris Saint-Germain, me shokët e skuadrës Verratti dhe Paredes, ka marrë pronësinë e dy veprave nga koleksioni ‘Bored Ape Yacht Club’.

Nuk është e nevojshme të jesh njohës i Titian, Constable ose Monet për të vëzhguar peizazhin në ndryshim të botës së artit.

Dhe ndërsa punimet dixhitale tani ndryshojnë duart për miliarda dollarë në vit, ne po shohim disa nga kompanitë më të mëdha në botë, duke përfshirë Meta dhe Twitter, të zhyten në këto kriptoasete, si dhe një përzgjedhje të famshëm.

Vetëm vitin e kaluar, monedhat jo të këmbyeshëm, të njohura gjerësisht me akronimin NFT, lëvizën rreth 40 miliardë dollarë në mbarë botën dhe disa futbollistë po përfshihen gjithashtu.

Luka Modric i Real Madridit ka krijuar koleksionin e tij të NFT-ve dhe Neymar Jr i Paris Saint-Germain ka shpenzuar më shumë se një milion euro për dy pjesë interesante.

Lojtari brazilian ka blerë dy vepra nga koleksioni ‘Bored Ape Yacht Club’ (BAYC) përmes platformës ‘OpenSea’, tregu më i madh për këtë lloj monedhe.

Pagesa u krye nëpërmjet kriptomonedhës Ethereum dhe lojtari pagoi 159,99 ETH për njërin prej ilustrimeve dhe 189,69 ETH për tjetrin, që e përkthyer në dollarë amerikanë do të ishte rreth 521,000 dollarë për të parën dhe 624,000 dollarë për të dytën.

Blerja është bërë përmes portofolit të personalizuar që ai ka në platformë me emrin ‘EneJay’ sipas inicialeve të tij, por më e habitshmja është se ai më pas shpjegoi në profilin e tij në Instgram se operacionin e kishte kryer me dy partnerë.

Shokët e tij të PSG-së, Leandro Paredes dhe Marco Verratti gjithashtu thuhet se kanë paguar një pjesë të shumës, por asnjëri prej tyre nuk ka zgjedhur të postojë ndonjë imazh në mediat sociale siç ka bërë Neymar.